Protestuesit nga opozita ruse kërkojnë zgjedhje të lira - Bota Sot
Protestuesit nga opozita ruse kërkojnë zgjedhje të lira

Bota

Protestuesit nga opozita ruse kërkojnë zgjedhje të lira

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 23:01

Aktivistët e opozitës ruse kanë organizuar sërish protesta nëpër rrugët e Moskës për të kërkuar zgjedhje të lira.

Ata gjithashtu kanë kërkuar lirimin e protestuesve që u arrestuan nga autoritetet ruse javë më parë, shkruan Reuters.

Për më shumë se një muaj, rrugët e Moskës janë vërshuar nga protestuesit pasi autoritetet iu kanë ndaluar kandidatëve të opozitës që të marrin pjesë në zgjedhjet lokale.

Kujtojmë se në javët e fundit, policia ka arrestuar më shumë se dy mijë protestues. Gjatë arrestimeve, autoritetet kanë përdorur forcë të tepruar dhe i kanë quajtur prostatat si të paligjshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat