Mumia e vajzës kthehet në Bolivi pas 129 vjetësh - Bota Sot
Mumia e vajzës kthehet në Bolivi pas 129 vjetësh

Bota

Mumia e vajzës kthehet në Bolivi pas 129 vjetësh

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 23:38
Mumia e vajzës

Mumia 500-vjeçare e vajzës nga fisi i inkëve u kthye në Bolivi 129 vjet pasi u dhurua në Muzeun e Universitetit Shtetëror të Michiganit, që është hera e parë që mbetjet njerëzore me rëndësi arkeologjike kthehen në vendin e tyre të origjinës.

E njohur si Nusta, që do të thotë "princeshë" në gjuhën amtare, mumia është e jashtëzakonshme për të qenë në gjendje të shkëlqyeshme, flokët e saj të zinj duke vepruar sikur të ishin endur kohët e fundit, dhe ende mban pendë të vogla në duar, raporton AP.

Ekspertët thonë se mumia ka origjinën në rajonin e Andeve pranë La Paz dhe se vajza jetonte gjatë viteve të fundit të civilizimit të inkëve.

Testet e radio -karbonit zbuluan se ajo kishte origjinën në gjysmën e dytë të shekullit 15, duke konfirmuar se fiset ishin varrosur në varre edhe para ardhjes së pushtuesve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...