Putin: SHBA mund të vendosë raketa në Rumani dhe Poloni - Bota Sot
Putin: SHBA mund të vendosë raketa në Rumani dhe Poloni

Bota

Putin: SHBA mund të vendosë raketa në Rumani dhe Poloni

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha sot se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në gjendje të vendosin raketa të reja kryqëzuese në Rumani dhe Poloni, dhe se Moska zyrtare e konsideron këtë si një kërcënim ndaj të cilit duhet të kundërpërgjigjet.

Pentagoni njoftoi të hënën se ka testuar një raketë konvencionale kryqëzuese, lansuar nga toka, e cila goditi objektivin pas më shumë se 500 km fluturim, që është prova e parë e tillë që nga heqja dorë e paktit bërthamor midis dy vendeve këtë muaj.

Putin tha gjatë një vizite në Helsinki se Uashingtoni mund të përdorë potencialisht sistemin e saj të lansimit në Rumani dhe Poloni për të shkrepur raketa dhe se Rusia duhet të përgjigjet në mënyrë të duhur dhe reciproke.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...