Gjykata në Irlandën Veriore hedh poshtë padinë kundër Brexit pa marrëveshje - Bota Sot
Gjykata në Irlandën Veriore hedh poshtë padinë kundër Brexit pa marrëveshje

Bota

Gjykata në Irlandën Veriore hedh poshtë padinë kundër Brexit pa marrëveshje

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Gjykata e Lartë në Belfast ka hedhur poshtë një padi që kërkon të ndalojë daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje pasi dyshohet se binte në kundërshtim me Traktatin e Paqes të Irlandës Veriore të vitit 1998.

Çështja është në mesin e një sërë padish në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar kundër strategjisë Brexit të kryeministrit Boris Johnson.

Johnson tha që Mbretëria e Bashkuar duhet të largohet nga BE më 31 tetor, pavarësisht nëse ajo siguroi ose jo një marrëveshje të rregullt të daljes.

Gjykata e Lartë e Apelit e Skocisë vendosi që vendimi i Johnson për të pezulluar parlamentin për pesë javë ishte i paligjshëm dhe duhet të rrëzohej, një aktgjykim që do të apelohej në Gjykatën Supreme javën e ardhshme.

Procedimi gjyqësor në Irlandën Veriore përfshinte gjithashtu çështjen e pezullimit të parlamentit, por gjykata vendosi të mbulojë një çështje më të gjerë kundër daljes "pa marrëveshje".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...