Shkencëtarët gjejnë kontinentin e humbur - Bota Sot
Shkencëtarët gjejnë kontinentin e humbur

Bota

Shkencëtarët gjejnë kontinentin e humbur

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 18:07
Foto

Revista e njohur Science ka botuar një artikull për një kontinent të krijuar 100 milionë vjet më parë, të cilin shkencëtarët e kanë quajtur Adria e Madhe, e cila shtrihet në hapësirën e sotme nga Alpet deri në Iran.

Kontinenti u mbyt në ndërrime të mëdha tektonike, të vendosura kryesisht në Evropën e sotme jugore, përkatësisht shtrihej thellësisht poshtë Ballkanit, transmeton KosovaPress.

Sipas ekspertëve, Adria e Madhe u formua gati një çerek miliard vjet më parë kur u nda nga superkontinenti jugor Gondwana, i cili në atë kohë mbante së bashku Afrikën, Amerikën e Jugut, Antarktidën, Australinë, nënkontinentin e Indisë dhe Gadishullin e Arabisë.

Kontinenti parahistorik përfshin zonat e rreth tridhjetë vendeve të ditëve të sotme, nga Spanja në Iran. Ai ishte kryesisht nën ujë nga e cila një seri gurësh të mëdhenj, ose ishuj, u zgjatën, sipas Douve van Hinsbergen, kreu i Departamentit të Paleogjeografisë dhe Tektonikës Globale në Departamentin e Gjeologjisë, Universiteti i Utreht në Holandë.

"Rajoni i Mesdheut është i thjeshtë - një rrëmujë gjeologjike. Gjithçka është e lakuar, e thyer dhe e shpërndarë ”, tha Van Hinsbergen për Science.

Adria e Madhe, në interpretimin e saj, ishte pjesë e pllakës tektonike afrikane, për të filluar "rrëshqitjen" dhe uljen e saj nën pllakën tektonike euro-aziatike, përkatësisht Evropën e sotme jugore, njëqind milionë vjet më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...