Në shumë vende të botës protestohet kundër ndryshimeve klimatike - Bota Sot
Në shumë vende të botës protestohet kundër ndryshimeve klimatike

Bota

Në shumë vende të botës protestohet kundër ndryshimeve klimatike

Më: 20 shtator 2019 Në ora: 12:54
Një protestuese në Londër duke mbajtur mbishkrimin: "Nuk ka një planet të dytë". (Foto arkiv)

Dhjetëra mijëra protestues u mblodhën të premten në Australi, si pjesë e një fushate protestuese botërore, duke bërë thirrje për veprime kundër ndryshimeve klimatike.

Disa nga tubimet e para nisën në qytetin më të madh të Australisë, Sidnej dhe kryeqytetin Kanberra.

Demonstruesit australianë u bënë thirrje autoriteteve të vendit - i cili është eksportuesi më i madh në botë i qymyrit dhe gazit të lëngshëm natyror - të ndërmarrin veprime më të ashpra për të zvogëluar emetimet e gazrave serë.

Tubime të ngjashme u planifikuan të mbahen në disa qytete në mbarë botën. Në Shtetet e Bashkuara janë planifikuar më shumë se 800 organizime, ndërsa në Gjermani pritet të mbahen më shumë se 400 tubime.

Tubimet protestuese po mbahen edhe për t’i bërë presion udhëheqësve botëror që do të marrin pjesë në një samit të Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike më 23 shtator.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...