Ish-presidenti i Tunizisë varroset në qytetin e shenjtë të Medinës - Bota Sot
Ish-presidenti i Tunizisë varroset në qytetin e shenjtë të Medinës

Bota

Ish-presidenti i Tunizisë varroset në qytetin e shenjtë të Medinës

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 15:49
Foto ilustrim

Ish-presidenti i Tunizisë, Zine El Abidine Ben Ali, është varrosur në qytetin e shenjtë të Medinës, pasi vdiq në ekzil në Arabinë Saudite.

Ben Ali, i cili vdiq të enjten në qytetin Jeddah, u varros në varrezat “Al Baqi” pranë xhamisë së profetit Muhamed, vend që respektohet shumë nga myslimanët.

Trupi i tij, i mbuluar me një mbulesë të gjelbër, u bart deri në varr nga dhjetëra njerëz.

Disa anëtarë të familjes së tij raportohet se e kanë hapur derën për ngushëllime në kryeqytetin e Tunizisë.

Në anën tjetër, mediet dhe autoritetet saudite nuk kanë dhënë ndonjë koment për vdekjen e tij.

Ben Ali ishte lideri i parë që u rrëzua gjatë kryengritjeve të njohura si “Pranvera Arabe”. Ai vdiq në moshën 83-vjeçare.

Ai e udhëhoqi vendin e tij nga viti 1987 deri në vitin 2011, ndërsa është kritikuar për mungesën e vullnetit për ta qeverisur vendin me sistem demokratik.

Për shkak të protestave masive dhe të vazhdueshme, Ben Ali u detyrua që me 14 janar të vitit 2011 të largohet nga Tunizia dhe të kërkojë strehim në Arabinë Saudite, ku jetoi deri në vdekje, shkruan “France24”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...