Nga kampi ISIS, familja Siriane kthehet në shtëpi në një qytet armiqësor - Bota Sot
Nga kampi ISIS, familja Siriane kthehet në shtëpi në një qytet armiqësor

Bota

Nga kampi ISIS, familja Siriane kthehet në shtëpi në një qytet armiqësor

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 22:05
Foto

Pas dy vitesh në arrati me grupin e Shtetit Islamik, Um Mahmoud thjesht donte të kthehej në shtëpi. Kur ajo më në fund ia bëri Raqqa me vajzat dhe nipërit e saj, ajo e gjeti shtëpinë e saj të djegur pjesërisht, por të jetueshme. Ajo gjeti gjithashtu një qytet armiqësor që nuk dëshironte ta merrte përsëri, shkruan AP.

Rrobaqepësja 53-vjeçare ishte kthyer nga kampi al-Hol, ku 73,000 njerëz, shumica prej tyre familjet e militantëve të IS, janë mbajtur që nga humbja territoriale e grupit në mars.

Por ka pak besim tek të kthyerit në Raqqa, për të cilin IS ka qeverisur me një dorë brutale me vite dhe që pësoi shkatërrim masiv në luftën për ta dëbuar atë. Fqinjët dhe të afërmit e Um Mahmoud në Raqqa e kanë shmangur atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...