Princi saudit merr përgjegjësinë për vdekjen e gazetarit - Bota Sot
Princi saudit merr përgjegjësinë për vdekjen e gazetarit

Bota

Princi saudit merr përgjegjësinë për vdekjen e gazetarit

Më: 30 shtator 2019 Në ora: 17:55
Mohamed bin Salman

Princi i Kurorës Saudite Mohamed bin Salman tha në një intervistë televizive se ai merr "përgjegjësi të plotë" për vrasjen e ashpër të gazetarit saudit Jamal Khashoggi, por ai mohoi pretendimet se ai e urdhëroi atë.

"Ky ishte një krim i rëndë," tha Princi Mohamed, 34 vjeç, për "60 Minuta" në një intervistë që transmetoi të Dielën. "Por unë marr përgjegjësinë e plotë si një drejtues në Arabinë Saudite, veçanërisht pasi ajo është kryer nga individë që punojnë për qeverinë Saudite."

I pyetur nëse ai urdhëroi vrasjen e Khashoggi, i cili e kishte kritikuar atë në kolonat për The Washington Post, Princi Mohamed u përgjigj: "Absolutisht jo".

Vrasja ishte "një gabim", tha ai.

Khashoggi hyri në konsullatën Saudite në Turqi në 2 tetor 2018, për të mbledhur një dokument që i duhej për t'u martuar me të fejuarin e tij turk. Agjentët e qeverisë Saudite vranë Khashoggi brenda konsullatës dhe me sa duket shpartalluan trupin e tij, i cili nuk është gjetur kurrë. Arabia Saudite ka akuzuar 11 persona në vrasje dhe i ka vënë ata në gjyq, i cili është mbajtur sekret. Deri më tani, askush nuk është dënuar, raporton AP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...