Kriza e Bolivisë: Jeanine Áñez shpall veten presidente të përkohshme - Bota Sot
Kriza e Bolivisë: Jeanine Áñez shpall veten presidente të përkohshme

Bota

Kriza e Bolivisë: Jeanine Áñez shpall veten presidente të përkohshme

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 15:19
Jeanine Áñez

Senatorja e opozitës Boliviane, Jeanine Áñez e ka deklaruar veten president të përkohshëm të vendit të Amerikës së Jugut pas dorëheqjes së Evo Morales, shkruan BBC.

Zonja Áñez tha që ajo ishte në përputhje me kushtetutën dhe u zotua të mbajë zgjedhje së shpejti.

Emërimi i saj u miratua nga Gjykata Kushtetuese e Bolivisë.

Ligjvënësit nga partia e z. Morales bojkotuan seancën, dhe ish presidenti e quajti zonjën Áñez "një senatore të krahut të djathtë për forcimin e shtetit".

Z. Morales ka ikur në Meksikë, duke thënë se ai kërkoi azil atje sepse jeta e tij ishte në rrezik.

Ai dha dorëheqjen të dielën pas disa javë protestash mbi një rezultat të diskutueshëm të zgjedhjeve presidenciale. Ai ka thënë se ishte detyruar të qëndronte në këmbë, por e kishte bërë këtë me dëshirë ", kështu që nuk do të kishte më gjakderdhje".
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat