ISIS po planifikon “thyerje masive të burgjeve” në Irak dhe Siri – për të liruar terroristët - Bota Sot
ISIS po planifikon “thyerje masive të burgjeve” në Irak dhe Siri – për të liruar terroristët

Bota

ISIS po planifikon “thyerje masive të burgjeve” në Irak dhe Siri – për të liruar terroristët

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 17:17
Ilustrim

Kreu i inteligjencës ushtarake të Irakut paralajmëroi se drejtuesit e grupit militant të Shtetit Islamik (ISIS) kanë planifikuar thyerje masive të burgjeve në Irak dhe Siri, me një mision të quajtur “prishjen e gardheve”.

“Ne kemi kuptuar se qëllimi i vërtetë i ISIS është të fillojë një mision që ata po e quajnë ‘të rrëzoni gardhet’, brenda Irakut dhe Sirisë, të lirojnë terroristët”, tha al-Allaq. “Duhet të ketë një përpjekje të madhe ndërkombëtare për t’u marrë me këtë, sepse këta kriminelë mund të shpëtojnë nga kampe dhe të kthehen përsëri në vendet e tyre”.

Kreu i inteligjencës ushtarake të Irakut paralajmëroi se drejtuesit e grupit militant të Shtetit Islamik (ISIS) kanë planifikuar thyerje masive të burgjeve në Irak dhe Siri, me një mision të quajtur “prishjen e gardheve”.

“Ne kemi kuptuar se qëllimi i vërtetë i ISIS është të fillojë një mision që ata po e quajnë ‘të rrëzoni gardhet’, brenda Irakut dhe Sirisë, të lirojnë terroristët”, tha al-Allaq. “Duhet të ketë një përpjekje të madhe ndërkombëtare për t’u marrë me këtë, sepse këta kriminelë mund të shpëtojnë nga kampe dhe të kthehen përsëri në vendet e tyre”.

Në Clion e ri – pa paguar ekstra, krejt ekstra i ki

E SPONSORUARMËSO MË SHUMË

Ai gjithashtu pohoi se luftëtarët e ISIS-it paraqesin “një rrezik të madh për vendet në Evropë, Azi dhe Afrikën e Veriut”, shkruan Newsweek.

Megjithëse ISIS u themelua në vitin 1999, ai arriti kulmin e tij në 2015 pasi pushtoi pjesë të mëdha të Sirisë dhe Irakut dhe duke deklaruar se kishte formuar një “Kalifat Islamik”.

Organizata ekstremiste u vu re për brutalitetin e saj, që i transmetoi në internet me video duke iu prerë kokat kundërshtarëve të tyre, dhe njerëz duke hedhur nga çatitë e ndërtesave dhe robërit duke i djegur të gjallë.

SHBA mbështeti ushtrinë irakiane dhe Forcat Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët në luftën kundër grupit ekstremist.

Por Presidenti Donald Trump mori kritika të konsiderueshme, si nga republikanët, po ashtu edhe nga demokratët, kur papritmas vendosi të tërhiqte trupat amerikane nga Siria muajin e kaluar.

Kritikët argumentuan se SHBA do të shihej se po braktiste aleatët e saj kurdë dhe se kjo do të çonte në një ringjallje të ISIS-it.

Në kaosin që rezultoi nga tërheqja e SHBA-së, e cila gjithashtu i lejoi Turqisë të pushtonte veriun e Sirisë, disa luftëtarë të ISIS-it dhe qindra bashkëpunëtorë të ISIS-it ishin në gjendje të shpëtonin nga burgosja.

Drejtuesit ushtarakë amerikanë e bindën presidentin Trump që të linte 800 deri në 1000 trupa në Siri, duke i thënë presidentit se ato ishin të nevojshme për të ruajtur naftën atje.

Trump ka insistuar në mënyrë të përsëritur që ISIS është i mposhtur.

Gjithshtu, senatori republikan Lindsey Graham, i cili zakonisht është një mbështetës kryesor i Trump, ka qenë një nga kritikët më të ashpër të presidentit për politikën e tij ndaj ISIS-it.

“ISIS nuk është i mposhtur. Kjo është gënjeshtra më e madhe që është thënë nga kjo administratë”, tha Graham për Fox News muajin e kaluar pasi Trump njoftoi tërheqjen e tij nga Siria. Senatori e karakterizoi tërheqjen si “një fitore e madhe për ISIS”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat