Sindikata e mësuesve kundër mbajtjes së simboleve fetare në shkolla - Bota Sot
Sindikata e mësuesve kundër mbajtjes së simboleve fetare në shkolla

Bota

Sindikata e mësuesve kundër mbajtjes së simboleve fetare në shkolla

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 22:08
Foto ilustruese

Një federatë e sindikatave që përfaqëson 45,000 mësues në Quebec po heton në provincën Kanadeze për ndalimin e saj të veshjes së simboleve fetare nga shumë punonjës publik, shkruan AP.

Procedimi gjyqësor nga Fédération Autonome de l’Enignignement sfidon një ligj të sekularizmit shtetëror të miratuar këtë vit që ndalon disa shërbyes civilë të mbajnë simbole të fesë, të tilla si hixhabe dhe kryqe, ndërsa janë në punë.

Rregulli më i diskutueshëm është që çdo oficer i ri i policisë, gjyqtarët, avokatët dhe mësuesit janë të ndaluar plotësisht të veshin ndonjë simbol fetar ndërsa janë në detyrë. Punonjësit ekzistues marrin një përjashtim për sa kohë që mbajnë të njëjtën punë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat