Izraelët festojnë, palestinezët protestojnë kundër marrëveshjes së SHBA-së - Bota Sot
Izraelët festojnë, palestinezët protestojnë kundër marrëveshjes së SHBA-së

Bota

Izraelët festojnë, palestinezët protestojnë kundër marrëveshjes së SHBA-së

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 14:22
Foto

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përshëndeti të martën një njoftim të SHBA se nuk i konsideron më vendbanimet në Bregun Perëndimor dhe aneksoi Jeruzalemin Lindor të paligjshëm, por palestinezët premtuan masa të reja për ta kundërshtuar atë.

Netanyahu vizitoi bllokun e zgjidhjeve Gush Etzion në jug të Jeruzalemit, ku ai u tha udhëheqësve të kolonëve se ai ishte "shumë i lëvizur" nga njoftimi i bërë të hënën nga sekretari amerikan i shtetit të shtetit Mike Pompeo.

"Këtu jemi në një ditë historike me një tjetër arritje të jashtëzakonshme për Shtetin e Izraelit, për të cilin kemi punuar shumë," u tha ai atyre, sipas një deklarate të lëshuar nga zëdhënësi i tij.

"Administrata Trump ka korrigjuar një padrejtësi historike dhe është rreshtuar me të vërtetën dhe drejtësinë".

Pompeo tha se pas konsultimeve ligjore Uashingtoni kishte përfunduar se vendosja e vendbanimeve nuk ishte "në vetvete, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar", raporton France24.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat