Putin firmos ligjin që etiketon njerëzit si agjent të huaj - Bota Sot
Putin firmos ligjin që etiketon njerëzit si agjent të huaj

Bota

Putin firmos ligjin që etiketon njerëzit si agjent të huaj

Më: 2 dhjetor 2019 Në ora: 22:50
Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nënshkruar sot legjislacionin që lejon që individët të etiketohen si agjent të huaj.

Kjo ka marrë kritika nga grupet e të drejtave të njeriut që këtë e cilësojnë si kufizim të lirisë së medieve në vend.

Një ligj fillestar për agjentët e huaj u miratua nga Rusia në vitin 2021, duke iu dhënë autoriteteve pushtet që të etiketojnë organizatat joqeveritare dhe grupet tjera si agjentë të huaj, shkruan Euronews.

Por zgjerimi i definicionit “agjentë të huaj” që të përfshijë edhe persona privat ka ngritur shqetësime.

Është edhe Human Rights Watch që ka reaguar pas firmosje nga Putin, duke kërkuar rrëzimin nga ligjvënësit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat