Policia e Zelandës së Re: Mund të mos ketë një hetim penal për shpërthimin e Ishullit të Bardhë - Bota Sot
Policia e Zelandës së Re: Mund të mos ketë një hetim penal për shpërthimin e Ishullit të Bardhë

Bota

Policia e Zelandës së Re: Mund të mos ketë një hetim penal për shpërthimin e Ishullit të Bardhë

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 08:11
Foto ilustrim

Policia e Zelandës së Re e ka korrigjuar një deklaratë të hershme, ata tani thonë se nuk mund të ketë një hetim penal për shpërthimin e vullkanit në ishullin e Bardhë.

“Policia gjithashtu mund të konfirmojë që ne kemi filluar një hetim mbi rrethanat e vdekjeve dhe lëndimeve në Whakaari, Ishulli i Bardhë.

“Kushtet e referencës do të zhvillohen në ditët në vijim”.

“Në këtë kohë policia po heton vdekjen e individëve në Whakaari, Ishulli i Bardhë në emër të korpusit”.

“Për të korrigjuar një deklaratë të mëparshme, është shumë herët për të konfirmuar nëse do të ketë gjithashtu një hetim penal”, thonë nga policia.

Ekipet ajrore të shpëtimit nuk kanë identifikuar asnjë të mbijetuar tek Ishulli i Bardhë në Zelandën e Re, pas shpërthimit të vullkanit.

Deri në 50 njerëz besohej se ishin në ishull.

Pesë persona dihet se kanë vdekur dhe 23 u shpëtuan, disa prej tyre ishin të sëmurë në mënyrë kritike me lëndime nga djegia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat