Algjeria bëhet me president të ri - Bota Sot
Algjeria bëhet me president të ri

Bota

Algjeria bëhet me president të ri

Më: 13 dhjetor 2019 Në ora: 22:26
Abdelmadjid Tebboune

Abdelmadjid Tebboune, ish-ministër dhe më pas kreu i qeverisë së presidentit, Abdelaziz Bouteflika, u zgjodh që në raundin e parë për të qenë pasues i tij në krye të shtetit algjerian, njoftoi sot Autoriteti Kombëtar i Zgjedhjeve (ANIE).

”Tebboune fitoi 58,15% të votave”, njoftoi presidenti i ANIE, Mohamed Charfi, gjatë një ceremonie zyrtare.

Konfirmimi erdhi një ditë pas votimeve të shenjuara nga një abstenim rekord dhe që u zhvilluan në një kontekst kundërshtimi masiv dhe të paparë të regjimit në fuqi, që nga pavarësia në vitin 1962.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat