Qeveria e re e Argjentinës rrit taksat e eksportit për fermerët e pakënaqur - Bota Sot
Qeveria e re e Argjentinës rrit taksat e eksportit për fermerët e pakënaqur

Bota

Qeveria e re e Argjentinës rrit taksat e eksportit për fermerët e pakënaqur

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 20:22
Foto ilustrim

Qeveria e Argjentinës do të përballet me borxh të konsiderueshëm në vitin 2020, fermerët kishin pritur një rritje të taksave të eksportit siç janë soja, gruri dhe misri. Kultivuesit, tashmë të ngujuar nga kostot e larta të financimit në vendin e ndjekur nga inflacioni, ku norma e interesit bazë është 63%, kishin frikësuar rritjen e pritshme të taksave të eksportit të drithërave, shkruan Reuters.

"Duke pasur parasysh situatën serioze me të cilën po kalojnë financat publike, miratimi urgjent është i nevojshëm për të përmbushur, të paktën pjesërisht, shpenzimet buxhetore me burime të reja," thuhej në dekret.

Reuters kontaktoi përfaqësuesit e ministrive të ekonomisë dhe bujqësisë për të marrë detaje të masës, por zyrtarët nuk pranuan të komentojnë teknikat e dekretit, i cili tha se taksa mbi misrin dhe grurin e 4 pesave për dollar eksporti nuk do të ishte më në fuqi .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat