Irani me kërcënim të ri ndaj SHBA-së

Bota

Irani me kërcënim të ri ndaj SHBA-së

Më: 8 janar 2020 Në ora: 08:48
Foto

Irani ka bërë një paralajmërim të ri ndaj SHBA-së pas sulmit në bazën ajtore amerikane në Ain Al-Asad në Irakun perëndimor.

Shefi i shtabit të Forcave të Armatosura, Gjeneral Major, Mohammad Baqeri tha se reagimi i Iranit ndaj çdo ligësie të re nga SH.B.A. do të jetë më i fortë dhe më shtypës.

Baqeri bëri vërejtjet duke folur rreth operacionit proporcional të Trupave të Revolucionit Islamik (IRGC) të kryera herët të mërkurën dhe shënjestroi bazën ajrore amerikane të Ain al-Asad në provincën Anbar në Irakun perëndimor në përgjigje të vrasjes amerikane të 3 janarit të IRGC Komandanti i Forcës së Kodit, gjenerallejtënant Qasem Soleimani, raporton “Irna”

Në lidhje me operacionin IRGC, Gjeneral Baqeri tha se ishte vetëm një pjesë e vogël e aftësive të Forcave të Armatosura të Republikës Islamike.

“Sot, është koha që zyrtarët e ligë amerikanë të kuptojnë fuqinë e Republikës Islamike dhe të zgjedhin një metodë parimore për ta bërë ushtrinë e saj terroriste të largohet nga rajoni”, tha ai.

Presidenti iranian Hassan Rouhani, duke reaguar ndaj martirizimit të Gjeneral Soleimanit, theksoi më 4 janar se Irani rezervon të drejtën për t’u hakmarrë me veprime proporcionale ushtarake, dhe do ta bëjë atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat