Rusia mund të ndërhyjë sërish në zgjedhjet e 2020-ës në SHBA, duan dobësimin e Joe Biden - Bota Sot
Rusia mund të ndërhyjë sërish në zgjedhjet e 2020-ës në SHBA, duan dobësimin e Joe Biden

Bota

Rusia mund të ndërhyjë sërish në zgjedhjet e 2020-ës në SHBA, duan dobësimin e Joe Biden

Më: 12 janar 2020 Në ora: 06:30
Joe Biden

Zyrtarët e inteligjencës amerikane po vlerësojnë nëse Rusia po përpiqet të dobësojë Joe Biden në përpjekjet e saj të vazhdueshme duke dezinformuar kundër Biden, i cili është ende kryesues në garën për të sfiduar Presidentin Donald Trump.

Ky lajm vjen pasi zyrtarë të lartë amerikanë po paralajmërojnë se ndërhyrja në zgjedhjet e Rusisë në vitin 2020 mund të jetë përsëri evidente sikurse ishte në garën presidenciale 2016,

Një pjesë e hetimit është të përcaktojë nëse Rusia po përpiqet të dobësojë Bidenin duke promovuar polemika mbi përfshirjen e tij të së kaluarës në politikën e SHBA-së ndaj Ukrainës ndërsa djali i tij punonte për një kompani të energjisë atje.

Trump u akuzua nga Dhoma e Kongresit dhe u përball me një gjykim në Senat për presionin e tij ndaj presidentit të Ukrainës për të hetuar Biden, kandidat i parakohshëm për nominimin presidencial Demokratik, si dhe një teori e pambështetur se Ukraina dhe jo Rusia ndërhynë në vitin 2016 zgjedhjet.

Një strategji e Kremlinit për të minuar Bidenin do t’i bënte jehonë punës së saj në vitin 2016, kur agjencitë e inteligjencës amerikane zbuluan se Rusia kreu një operacion të sofistikuar për të dëmtuar demokraten Hillary Clinton dhe në fund për të ndihmuar Trump.

Operacionet ruse këtë vit përfaqësojnë një vazhdim të ndërhyrjes në SHBA dhe vendet e tjera që po vazhdojnë prej vitesh ndërsa Putini përpiqet të minojë dhe destabilizojë demokracitë perëndimore, tha John Demers, kreu i departamentit të sigurisë kombëtare të Departamentit të Drejtësisë.

“Vladimir Putin ka ndërhyrë në zgjedhjet tona më parë dhe nuk është çudi që ai po e bën këtë përsëri për të mbështetur Presidentin Trump”, tha zëdhënësi i fushatës së Biden, Andrew Bates.

Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare nuk pranoi të diskutojë për specifikat, por tha që vlerësimi i saj për vitin 2019 për Rusinë ende qëndron.

Ndërhyrja e Rusisë në fushatën amerikane në vitin 2016 rezultoi në një hetim të shumë agjencive. Trump ka vënë në dyshim gjetjen e ndërhyrjes ruse.

Mundësia që Rusia të përhapë gënjeshtrat – dhe të zhvillojë teknika gjithnjë e më të sofistikuara për ta bërë këtë – është një nga shqetësimet më të mëdha që kanë zyrtarët amerikanë ndërsa afrohen zgjedhjet e vitit 2020, tha Demers. “Është e mundur që ju të shihni krijimin e dokumentave false”, tha Demers. “Ato mund të përzihen me informacione reale, gjë që do ta vështirësonte dallimin.

Rusia ka përdorur mediat e saj të drejtuara nga shteti RT dhe Sputnik News për të promovuar në mënyrë selektive informacion të favorshëm dhe të pafavorshëm në lidhje me kandidatët presidencialë, sipas një analize.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat