Sulmet ajrore siriane në Idlib lënë të paktën 21 të vdekur përkundër armëpushimit - Bota Sot
Sulmet ajrore siriane në Idlib lënë të paktën 21 të vdekur përkundër armëpushimit

Bota

Sulmet ajrore siriane në Idlib lënë të paktën 21 të vdekur përkundër armëpushimit

Më: 16 janar 2020 Në ora: 18:36
Foto ilustrim

Të paktën 21 civilë janë vrarë në sulmet ajrore në Idlib në mes të një sulmi të vazhdueshëm nga forcat e Bashar al-Asadit, megjithë një armëpushim të supozuar në provincën e fundit të mbajtur nga opozita në Siri.

Grevat, të kryera nga forcat ajrore Siriane dhe aleatët e saj rusë, goditën një treg dhe zonë industriale në qytetin Idlib në një sulm të egër të mërkurën që shkatërroi disa ndërtesa dhe vuri zjarr në makina, duke lënë kufomat e djegura të shoferëve të bllokuar brenda.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan shtëpi në të njëjtën rrugë të rrafshuar ndërsa punëtorët e shpëtimit luftonin për të çliruar ata të bllokuar nën rrënoja, raporton The Guardian.

Fëmijët dhe punëtorët e shpëtimit ishin midis të vdekurve, tha monitoruesi me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat