Breshër sa një top tenisi në Australi, dëmtohen mijëra vetura dhe ndërtesa

Bota

Breshër sa një top tenisi në Australi, dëmtohen mijëra vetura dhe ndërtesa

Më: 20 janar 2020 Në ora: 10:40
Foto ilustrim

Dy persona janë goditur nga rrufeja në Malet e Kaltra në Australi në kohën kur bregdeti lindor i këtij shteti është përfshirë nga moti ekstrem dhe stuhitë e breshërit.

Një djalë 16-vjeçar pësoi djegie në duar dhe këmbë, kur u godit nga rrufeja në Katoomba në orën 2 të pasdites sipas kohës lokale. Një person 24-vjeçar gjithashtu u trajtua në spital.

Ndryshe, dy persona të tjerë janë trajtuar për lëndime të lehta në Canberra pas një stuhie 15-minutëshe që i dëmtoi veturat dhe i detyroi njerëzit të iknin për të kërkuar strehim.

Copat e mëdha të breshërit i thyen xhamat e veturave dhe degët e drunjve.

Shërbimet emergjente pranuan më shumë se 1200 thirrje telefonike për ndihmë gjatë stuhisë dhe menjëherë pas përfundimit të saj, shkruan “Daily Mail”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat