​Banorët në Indi ndezin qirinj ‘për të ndriçuar errësirën e koronavirusit’ - Bota Sot
​Banorët në Indi ndezin qirinj ‘për të ndriçuar errësirën e koronavirusit’

Bota

​Banorët në Indi ndezin qirinj ‘për të ndriçuar errësirën e koronavirusit’

Më: 5 prill 2020 Në ora: 21:06
Foto ilustrim

Miliona banorë të Indisë kanë fikur sonte dritat në shtëpitë e tyre dhe kanë dalë në ballkone dhe pragjet e dyerve me llamba dhe qirinj, duke iu përgjigjur thirrjes së kryeministrit Narendra Modi për të ‘ndriçuar errësirën e koronavirusit’.

Modi, i cili muajin e kaluar vendosi një ndalim tre-javor të lëvizjes në të gjithë vendin, u ka kërkuar qytetarëve që të fiknin dritat për nëntë minuta në 21.00 të dielën dhe të ndiznin llambat dhe qirinjtë në formë solidariteti, transmeton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat