Shpresë në luftën kundër Koronavirusit: Droga Remdesivir e suksesshme në trajtimin e pacientëve me CoVID-19.

Bota

Shpresë në luftën kundër Koronavirusit: Droga Remdesivir e suksesshme në trajtimin e pacientëve me CoVID-19.

Nga: M.L Më: 17 prill 2020 Në ora: 11:19
Ilustrim

Në një provë klinike, pacientët me Covid-19 iu përgjigjën pozitivisht remdesivirit të barit. Pothuajse të gjithë u lanë të lirë brenda pak ditësh.

Një ilaç nga kompania farmaceutike amerikane Gilead Science tregon sukses në trajtimin e pacientëve me CoVID-19, sipas një raporti në media. Në një studim të bërë nga Klinika Universitare në agoikago, Remdesivir, e cila u zhvillua fillimisht kundër Ebola, çoi në një ulje të shpejtë të etheve dhe ulje të simptomave të sëmundjes së mushkërive.

Si rezultat, pothuajse të gjithë pacientët u liruan në më pak se një javë, sipas një raporti të lëshuar të enjten nga platforma e lajmeve mjekësore në internet, Stat. Aksionet e kompanisë u rritën 16 përqind pasi u mbyll tregu amerikan.

Ende nuk ka rezultate përfundimtare, Gilead tha që të dhënat duhej të analizoheshin për të nxjerrë përfundime. Klinika universitare tregoi në një email që të dhënat e pjesshme nga një studim në vazhdim nuk duhet të përdoren për të nxjerrë rezultate. Informacioni nga një forum i brendshëm për shkencëtarët u botua pa leje.

Kompania farmaceutike pret që të jetë në gjendje të publikojë rezultatet e para nga studimi i fazës 3 deri në fund të muajit. Spitali Universitar në Chicikago është një nga 152 spitalet që merr pjesë në studimin e Gileads në 19 pacientë të sëmurë rëndë me Covid. Sipas platformës së lajmeve Stat, 113 persona u trajtuan në agoikago si pjesë e studimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat