Aplikacioni për koronavirusin mund të ndalojë përhapjen e Covid-19 - Bota Sot
Aplikacioni për koronavirusin mund të ndalojë përhapjen e Covid-19

Bota

Aplikacioni për koronavirusin mund të ndalojë përhapjen e Covid-19

Më: 17 prill 2020 Në ora: 18:56
Foto ilustrim

Një aplikacion mund të ndihmojë në ndalimin e përhapjes së koronavirusit, por një shumicë e madhe e njerëzve do të duhet ta përdorin atë, thonë ekspertët.

Një studim i ri përshkruan ndikimin e mundshëm që një aplikacion për gjurmimin e kontaktit mund të ketë në gjurmimin e infeksioneve të mundshme dhe kufizimin e numrit të njerëzve të ekspozuar ndaj virusi.

Por ndikimi do të ishte shumë më i madh nëse 80 për qind e pronarëve të smartfonave e përdorën atë, thanë ekspertët.

Hulumtimi u krye nga Departamenti i Mjekësisë Nuffield i Universitetit të Oksfordit, i cili po këshillon qeverinë dhe NHS për krijimin e një aplikacioni të tillë.

Ekspertët thanë që bazimi i një aplikacioni rreth simptomave në vend se të presësh rezultatet e testit mund të bëjë një ndryshim thelbësor në ndalimin e përhapjes së Covid-19.

Dr David Bonsall, bashkëdrejtues në hulumtim dhe një klinik në Spitalin John Radcliffe, tha: “Inicimi i gjurmimit të kontaktit bazuar në simptoma ka kuptim epidemiologjikisht sepse është mjaft e shpejtë për të arritur njerëzit para se të transmetojnë”.

Hulumtimi sugjeroi që, si dhe shpejtësia, një numër i madh i përdoruesve gjithashtu do të duheshin për të ngadalësuar në mënyrë efektive përhapjen.

Kjo tregon që nëse rreth 60% e tërë popullsisë dhe 80% e atyre me një smartfon e përdorin softuerin bashkë me ndërhyrjet e tjera mund të ndalonte pandeminë, por edhe një shkallë më e ulët përdorimi mund të paktën të ngadalësonte përhapjen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat