Anija luftarake iraniane goditet aksidentalisht nga një raketë, 19 marinarë humbin jetën

Bota

Anija luftarake iraniane goditet aksidentalisht nga një raketë, 19 marinarë humbin jetën

Më: 11 maj 2020 Në ora: 14:14
Ilustrim

Një anije luftarake iraniane u godit aksidentalisht nga një raketë e shkrepur gjatë stërvitjeve detare në Gjirin e Omanit, duke vrarë 19 marinarë dhe duke plagosur 15 të tjerë, tha televizioni shtetëror më 11 maj.

Incidenti, i cili vjen mes tensioneve të ngritura midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara, ndodhi më 10 maj pranë Jask, një port rreth 1.270 kilometra në juglindje të Teheranit.

Televizioni shtetëror e përshkroi sulmin me raketë si një aksident.

Flota e 5-të e Marinës amerikane, e cila monitoron rajonin, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Anija luftarake Konarak, e prodhuar në Holandë, është në funksion që nga viti 1988. Zakonisht transporton një ekuipazh prej 20 marinarësh.

Irani zhvillon rregullisht stërvitje në rajon, i cili është afër ngushticës strategjike të Hormuzit, nëpër të cilën kalon një e pesta e naftës në botë.

Incidenti vjen pas tensioneve të ngritura midis Teheranit dhe Uashingtonit që kur presidenti amerikan, Donald Trump në vitin 2018, u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga një marrëveshje historike midis Iranit dhe fuqive botërore dhe vendosi sanksione ndaj Iranit.

Trump thotë se marrëveshja ishte e negociuar keq dhe se ajo i mundësonte Iranit të posedojë armë bërthamore.

Presidenti amerikan ka bërë thirrje për një marrëveshje të re, mirëpo Irani ka kundërshtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat