Pamje të tmerrshme që tregojnë se si iranianët e sëmurë me COVID-19 po rrëzohen rrugëve dhe dyshemeve - Bota Sot
Pamje të tmerrshme që tregojnë se si iranianët e sëmurë me COVID-19 po rrëzohen rrugëve dhe dyshemeve

Bota

Pamje të tmerrshme që tregojnë se si iranianët e sëmurë me COVID-19 po rrëzohen rrugëve dhe dyshemeve

Më: 29 maj 2020 Në ora: 12:11
Pamje nga vendi i ngjarjes

Disa pamje të publikuara nga mediat botërore thuhet se tregojnë njerëzit e sëmurë që po shemben nëpër rrugë nëpër Iran, midis akuzave se pandemia e coronavirusit të vendit filloi në ambasadën kineze në Teheran tre javë para se të shpallet rasti i parë zyrtar.

Në njërën nga pamjet, shkruan Daily Mail, një burrë bie, duke kollitur dhe qartë në dhimbje të forta.

Në një tjetër, një grua shtrihet përballë në dyshemenë e një stacioni Metro ndërsa kalimtarët mundohen ta ndihmojnë.

Pamjet vijnë ndërsa rritet mosbesimi ndaj mbulimit të pretenduar të qeverisë iraniane të pandemisë, me frikën se numri i të vdekurve mund të jetë pesë herë më i lartë se sa raportohej.

Regjistrimet e dorëzuara në MailOnline tregojnë se tre punonjës iranianë të ambasadës kineze në Teheran u shtruan në spital me simptoma të dyshuara me COVID-19 më 28 janar.

Vetëm tre javë më vonë, më 19 shkurt, pacienti i parë me COVID-19 në Iran, një tregtar, u identifikua zyrtarisht në Qom, rreth 100 milje në jug të Teheranit.

Aktivistët akuzuan udhëheqjen iraniane se fshehën rastet e mëparshme, në mënyrë që të mos vinin në siklet kinezët.

Teherani mbështetet shumë në mbështetjen kineze ndërsa sanksionet e SHBA vazhdojnë të rriten.

Por një zëdhënës i qeverisë iraniane hodhi poshtë akuzat, duke pretenduar se punëtorët e ambasadës, të cilët kishin ethe të larta dhe kollë të rëndë, nuk kishin coronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat