Suedia e pranon se është dashur të vendos masa më të ashpra kundër pandemisë - Bota Sot
Suedia e pranon se është dashur të vendos masa më të ashpra kundër pandemisë

Bota

Suedia e pranon se është dashur të vendos masa më të ashpra kundër pandemisë

Më: 3 qershor 2020 Në ora: 09:34
Ilustrim

Epidemiologu shtetëror i Suedisë, i cili qëndron prapa vendimit të këtij vendi, për të mos pasur një izolim gjatë pandemisë, ka pranuar se duhej të kishte vendosur më shumë kufizime për të kontrolluar përhapjen e virusit.

Për muaj me radhë, Anders Tegnell, mbrojti qasjen e tij si të qëndrueshme, ndërsa kritikoi vendet e tjera për vendosjen e masës së izolimit.

Por, të mërkurën, kur një gazetar i Sveriges Radio tha se shumë njerëz kishin vdekur si pasojë e koronavirusit në këtë vend, Tegnell u pajtua.

Ai më pas tha: “Nëse do të hasnim përsëri të njëjtën situatë, mendoj se do të vendosnim masa në mes të asaj që bëri Suedia dhe asaj që bëri pjesa tjetër e botës”.

Suedia ka nivelin më të lartë të vdekjes për kokë banori nga koronavirusi në botë.

Më shumë se 4,400 njerëz kanë vdekur, ndërsa vendet fiqnje, Norvegjia, Danimarka dhe Finlanda e kanë numrin e vdekjeve më pak se 600.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat