Koronavirusi mbyll pas 100 viteve kufijt mes këtyre dy shteteve - Bota Sot
Koronavirusi mbyll pas 100 viteve kufijt mes këtyre dy shteteve

Bota

Koronavirusi mbyll pas 100 viteve kufijt mes këtyre dy shteteve

Më: 6 korrik 2020 Në ora: 10:10
Foto Ilustrim

Koronavirusi ka goditur edhe kontinentin e Australisë. Kjo ka bërë që pas 100 viteve të vendoset mbyllja e kufijve mes dy shteteve që ndodhen në këtë kontinent, Victoria dhe Uellsi i ri Jugor.

Hera e fundit që ishin mbyllur kufijt mes këtyre dy shteteve ka qenë në vitin 1919 gjatë pandemisë së gripit spanjoll.

Numri i të prekurve me koronavirus në këto dy shtete është dyfishuar, gjë që ka shtyer shtetin e Victorias të mbyll kufijtë me të gjitha shtetet e tjera.

E gjithë Australia ka regjistruar deri më tani nën 85,000 raste të infeksionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat