Boris Johnson ka refuzuar të kërkojë falje për shtëpitë e kujdesit që vdesin nga Covid-19 - Bota Sot
Boris Johnson ka refuzuar të kërkojë falje për shtëpitë e kujdesit që vdesin nga Covid-19

Bota

Boris Johnson ka refuzuar të kërkojë falje për shtëpitë e kujdesit që vdesin nga Covid-19

Nga: E.R Më: 7 korrik 2020 Në ora: 13:37
Boris Johnson

Boris Johnson ka refuzuar të kërkojë falje për shtëpitë e kujdesit për banorët e tyre që vdesin në Britani, Covid-19 ka pasur krizë duke shkaktuar probleme duke i akuzuar ata për të mos ndjekjen e procedurave të duhura të kontrollit të infeksionit.

Zëdhënësi i Kryeministrit tha sot pasdite se shtëpitë e përkujdesjes kishin bërë një punë të shkëlqyer në rrethana shumë të vështira, por nuk kërkoi falje për vërejtjet e tij, të cilat kanë zemëruar shefat e kujdesit në të gjithë vendin.

Një pronar i shtëpisë së kujdesit në Yorkshire dhe në Veri të Anglisë, David Crabtree, tha sot se kryeministri kishte zgjedhur luftën e gabuar me njerëzit e gabuar dhe i komentoi komentet e tij si të neveritshme, duke thënë se faji për shtëpitë e kujdesit dhe numri i befasishëm i vdekjeve mbi 30,000 shtrihet në këmbët e z. Johnson, ministrat e tij dhe oficerët e qeverisë, shkruan daily mail, transmeton ''Bota sot''.

Z. Crabtree tha që shtëpitë e kujdesit ishin pa koronavirus para se spitalet të fillonin dërgimin e pacientëve në shtëpi pa i testuar ata, të cilat më pas shkaktuan shpërthime vdekjeprurëse.

Një lojë e hidhur e fajit ka shpërthyer midis politikanëve dhe shefave të shtëpive të përkujdesjes pasi Z. Johnson tha se shumë shtëpi të kujdesit nuk i ndiqnin me të vërtetë procedurat në atë mënyrë që ata mund të kishin.

Mark Adams, shefi ekzekutiv i bamirësisë për përkujdesje sociale në Komunitetin e Integruar të Kujdesit, shtoi se ai ishte "zhgënjyer në mënyrë të pabesueshme" nga fjalët e z. Johnson dhe i quajti ata "të ngathët" dhe "frikacakë".

Ai i tha programit të BBC Radio 4 sot: 'Të jem i sinqertë me ty, nëse kjo është vërtet pikëpamja e tij, unë mendoj se ne po hyjmë gati në një realitet alternative, ku Qeveria vendos rregullat, ne i ndjekim ato, ata nuk u pëlqen rezultatet, ata më pas mohojnë vendosjen e rregullave dhe fajësojnë njerëzit që po përpiqeshin të bënin më të mirën. 

Piers Morgan gjithashtu sulmoi kryeministrin për pretendimin e tij 'të pështirë', duke thënë: "Unë as nuk mund ta shikoj më

Sekretari i biznesit Alok Sharma mbroi sot udhëheqësin e tij dhe pretendoi se z. Johnson ishte përpjekur të tregojë se ishte e paqartë për të gjithë se cilat duhet të ishin procedurat e sakta. Ai tha se Qeveria kishte 'bërë më të mirën'.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat