Vdekja e mistershme e Presidentit amerikan: Pasi piu qumësht dhe kishte ngrënë një sasi të madhe të qershive vdiq - Bota Sot
Vdekja e mistershme e Presidentit amerikan: Pasi piu qumësht dhe kishte ngrënë një sasi të madhe të qershive vdiq

Bota

Vdekja e mistershme e Presidentit amerikan: Pasi piu qumësht dhe kishte ngrënë një sasi të madhe të qershive vdiq

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 08:33
Zachary Taylor

Më 9 korrik 1850, pas vetëm 16 muajsh në detyrë, Presidenti Zachary Taylor vdiq pas një sëmundjeje të shkurtër. Shkaku i saktë i vdekjes së tij është ende i diskutueshëm nga disa historianë
Sipas disa burimeve, Taylor kishte dalur për festën e pavarësisë së SHBA’ve, dhe kishte ngrënë një sasi të madhe të qershive dhe qumështit duke u kthyer më pas në Shtëpinë e Bardhë, ku e shuajti etjen e tij me disa gota ujë.

Përhapja e kolerës, një sëmundje vdekjeprurëse e shkaktuar nga bakteret, ndodhi shpesh gjatë muajve të verës në Uashington gjatë viteve 1800, kur sistemet e ujërave të zeza ishin më të mira primitive

Bakteret kishin të ngjarë të ndodheshin në ujë ose qumësht që Taylor kishte pirë, megjithëse burime të tjera kanë pohuar se Taylor vdiq nga gastroenteriti i shkaktuar nga qershitë shumë acidike të kombinuara me qumësht të freskët.

Të tjerë dyshuan për helmim nga ushqimi ose ethe tifoide.

Taylor vdiq në mbrëmjen e 9 korrikut, pas katër ditësh vuajtjesh nga simptoma që përfshinin ngërçe të rëndë, diarre, nauze dhe dehidrim. Mjekët e tij personalë arritën në përfundimin se ai i ishte nënshtruar morbusit të kolerës, një infeksion bakterial i zorrëve të vogla. Nënkryetari i tij, Millard Fillmore, u betua si presidenti i ri të nesërmen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat