Kufiri Armeni-Azerbajxhan sheh përplasje vdekjeprurëse - Bota Sot
Kufiri Armeni-Azerbajxhan sheh përplasje vdekjeprurëse

Bota

Kufiri Armeni-Azerbajxhan sheh përplasje vdekjeprurëse

Më: 14 korrik 2020 Në ora: 13:43
Foto

Të paktën katër trupa nga ana e Azerbajxhanëve janë vrarë në dy ditë përleshje që përfshinin tanke dhe artileri në kufirin e Azerbajxhanit me Armeninë, raporton BBC.

Një konflikt mbi territorin e diskutueshëm të Karabagut mbetet i pazgjidhur, por luftimet e fundit ishin në Tavush, një zonë në veri të këtij territori.

Ushtria e Azerbajxhanit raportoi katër vdekje, por tha se ajo kishte shkatërruar një fortifikim dhe artileri armene.

Armenia nuk ka raportuar asnjë vdekje nga ana e saj në përleshje.

Të dy republikat ish-sovjetike në Kaukaz luftuan një luftë të hidhur në vitet 1990, kur Armenia mbështeti shumicën armene etnike në Karabag, një territor i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit.

Në një takim urgjent të hënën, Presidenti Azerbajxhan Ilham Aliyev tha: "Udhëheqja politike dhe ushtarake e Armenisë do të mbajë gjithë përgjegjësinë për provokimin".

Megjithatë, Armenia akuzoi fqinjin e saj për "përdorimin e artilerisë në një sulm që synonte kapjen e pozicioneve (armene)".

"Ata u zmbrapsën, duke pësuar humbje në fuqi njerëzore. Nuk kishte viktima midis ushtarakëve armenë," tha zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes të Armenisë, Shushan Stepanyan, në Facebook.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat