Protestat kundër Netanyahu në Izrael vazhdojnë të rriten - Bota Sot
Protestat kundër Netanyahu në Izrael vazhdojnë të rriten

Bota

Protestat kundër Netanyahu në Izrael vazhdojnë të rriten

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 23:35
Foto

Mijëra demonstrues u mblodhën jashtë rezidencës zyrtare të kryeministrit Benjamin Netanyahu të Shtunën dhe përshkuan rrugët e Jeruzalemit qendror, pasi javë të tëra protesta kundër liderit izraelit duket se po fitonin avull, shkruan France24.

Demonstrimi në Jeruzalemin qendror, së bashku me tubimet më të vogla në Tel Aviv, afër shtëpisë së plazhit të Netanyahu në Izraelin qendror dhe dhjetëra kryqëzime të zënë në mbarë vendin, ishte një nga pjesëmarrjet më të mëdha në javë protestash.

Gjatë gjithë verës, mijëra izraelitë kanë dalë në rrugë, duke bërë thirrje që Netanyahu të japë dorëheqjen, duke protestuar kundër trajtimit të tij të krizës së koronavirusit të vendit dhe duke thënë se ai nuk duhet të qëndrojë në detyrë ndërsa ishte në gjyq për akuzat e korrupsionit. Megjithëse Netanyahu është përpjekur të minimizojë protestat, mbledhjet dy herë në javë nuk tregojnë shenja të ngadalësimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat