​Shifra rekorde të koronavirusit në Poloni - Bota Sot
​Shifra rekorde të koronavirusit në Poloni

Bota

​Shifra rekorde të koronavirusit në Poloni

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 13:41
Foto ilustrim

Në Poloni, të martën u regjistruan 680 raste të reja të infeksionit koronavirus, një numër rekord i të infektuarve në një ditë të vetme, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë.

Më parë, numri më i lartë i infeksioneve ditore u regjistrua të shtunën, kur u konfirmuan 658 raste të reja.

Gjithsej 48.114 raste janë konfirmuar me të infektuar të martën, që nga shpërthimi i pandemisë në Poloni, ndërsa 1.738 njerëz kanë vdekur.

Virusi po përhapet gjithashtu midis parlamentarëve polakë.

Deri më tani, koronavirusi është konfirmuar në tre senatorë, dhe janë bërë teste shtesë.

Seancat e ardhshme të Sejm dhe Senatit janë anuluar.

Sidoqoftë, përurimi i presidentit Andrzej Duda është planifikuar të bëhet në Asamblenë Kombëtare të martën, me masa mbrojtëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat