​Plehu artificial, shkaku i shpërthimit në Liban? - Bota Sot
​Plehu artificial, shkaku i shpërthimit në Liban?

Bota

​Plehu artificial, shkaku i shpërthimit në Liban?

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 15:31
Bejrut

Një shpërthim i fuqishëm në Bejrut, në të cilin të paktën 100 njerëz u vranë, u shkaktua nga një pleh artificial i sekuestruar nga një anije ngarkese ruse gjashtë vjet më parë, raportojnë media libaneze.

Anija "Rhosus" u ankorua në portin e Bejrutit gjashtë vjet më parë për shkak të një avarie, dhe ajo ishte në rrugën e saj për në Afrikë me 2.750 ton pleh azot amoniumi, njoftoi shtëpia e mediave libaneze LBCI, pa zbuluar pronësinë e kujt është anija në fjalë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat