Shpërthimi sa 1/5 e Hiroshimës! Kush e shkaktoi katastrofën në Bejrut, shkon në 135 numri i viktimave, shumë të tjerë ende të zhdukur

Bota

Shpërthimi sa 1/5 e Hiroshimës! Kush e shkaktoi katastrofën në Bejrut, shkon në 135 numri i viktimave, shumë të tjerë ende të zhdukur

Më: 6 gusht 2020 Në ora: 06:15
Foto nga vendi i ngjarjes

Katastrofa që la pas shpërthimi në Bejrut, veç viktimave, shkaktoi edhe një dëm të pallogaritshëm financiar.

Ministri i shëndetësisë së Libanit njoftoi se numri i vdekjeve ka shkuar në 135, dhe rreth 5,000 kanë mbetur të plagosur.

Por ka edhe dhjetëra ende të zhdukur në Bejrut, mbi ngjarjen e ndodhur dje, të cilën zyrtarët e kanë quajtur atë një ‘katastrofë’.

Zyrtarët e portit libanez janë vënë nën arrest shtëpiak, pas shpërthimit, mbi nitratin e amoniumit të braktisur nga ana e biznesmenit rus, që shkaktoi tragjedinë masive dje në Bejrut.

Një seri paralajmërimesh u bënë mbi kimikatet e bllokuara gjashtë vjet më parë.

Kimikatet shpërthyese i përkisnin biznesmenit rus Igor Grechushkin, i cili me bashkëshorten e tij jeton në Qipro (Foto kryesore).

Ruajtja e nitratit të amonit në portin industrial është konsideruar ‘krim kundër njerëzimit’. Megjithatë një hetim që do të zgjasë prej pesë ditësh, do të nxjerrë përgjegjësit e këtij shpërthimi.

Shumë zyrtarë besojnë se mund të ketë qenë edhe një sulm i qëllimshëm terrorist, duke iu referuar shpërthimit të dytë, dhe e mbuluan atë me shpërthimin e parë që ndodhi në fabrikën ku mbaheshin lëndët e rrezikshme. Edhe Presidenti Donald Trump nuk e përjashtoi një gjë të tillë.

Udhëheqësit politikë të vendit u zotuan se përgjegjësit për tragjedinë do ta ‘paguajnë çmimin’, por zyrtarët e doganës e kthyen gishtin duke fajësuar ata – sepse i kishin paralajmëruar vazhdimisht për rrezikun, mirëpo thanë se nuk arritën të veprojnë.

Raportohet se shpërthimi u provokua nga 2.750 tonë kimikate. Shpërthimi me tre kiloton forcë, ishte ekuivalent me një të pestën e madhësisë së shpërthimit bërthamor të Hiroshima. Gjermania dhe shumë vende të tjera të zhvilluara dëguan me qindra forca emergjente, për të përballuar situatën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat