Afrikë, shënohen 314 viktima dhe mbi 13 mijë raste të reja me COVID-19

Bota

Afrikë, shënohen 314 viktima dhe mbi 13 mijë raste të reja me COVID-19

Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 09:11
Foto ilustrim

Me 13.442 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.069.852 ndërsa numri i viktimave me 314 vdekje të reja arrin në 49.512

Në kontinentin e Afrikës ka arritur në rreth 2 milionë e 70 mijë numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 13.442 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.069.852 ndërsa numri i viktimave me 314 vdekje të reja arrin në 49.512.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 20.845, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.535 dhe në Marok 5.256 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 765.409 raste e cila pasohet nga Maroku me 320.962 dhe Egjipti me 112.676 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 1.743.655 persona të infektuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat