Irani teston raketa në det në kohën e tensioneve me ShBA-në

Bota

Irani teston raketa në det në kohën e tensioneve me ShBA-në

Më: 13 janar 2021 Në ora: 12:06
Foto ilustrim

Televizioni shtetëror iranian raportoi se ushtria e Iranit ka testuar në det një raketë me rreze të shkurtër. Ky testim u bë në kohën kur tensionet mes republikës islamike dhe Shteteve të Bashkuara janë të larta.

Irani ka një ndër programet më të mëdha raketore në Lindjen e Mesme dhe i vlerëson këto armë si forcë e rëndësishme kundërvënëse dhe hakmarrëse ndaj Shteteve të Bashkuara dhe fuqive tjera në rast të luftës.

Perëndimi i sheh raketat e Iranit si kërcënim ushtarak ndaj stabilitetit rajonal dhe si mekanizëm i mundshëm për armët bërthamore, në rast se Irani i zhvillon ato, shkruan Reuters.

Në ushtrimet ushtarake po përdoren luftanija Makran, të cilën mediet shtetërore e përshkruan si luftanija më e madhe me një vend për lëshimin e helikopterëve, si dhe një anije për hedhjen e raketave, e quajtur Zereh. Ushtrimet do të zgjasin dy ditë dhe po kryhen në ujërat e Gjirit të Omanit.

Tensionet mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara janë rritur që nga viti 2018, kur presidenti Donald Trump e largoi vendin e vet nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. Më pas, ShBA-ja vendosi sanksione të ashpra kundër Iranit, duke i bërë presion për të biseduar për masa më të rrepta ndaj programit bërthamor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat