Ky njeri ka mbi 350 kompjuterë dhe dëshiron të hap një muze

Bota

Ky njeri ka mbi 350 kompjuterë dhe dëshiron të hap një muze

Më: 26 janar 2021 Në ora: 21:21
Darko Nikolić

Kompjuteri më i vjetër që ai ka është Sinclair zx81, dhe dëshira e tij është që të ketë një muze ku mund t’i ekspozojë ato…

Darko Nikolić (47) nga Donji Miholjac, profesor i pianos dhe dajres në shkollën e muzikës, filloi të mbledhë kompjutera në vitin 1999 dhe sot numërohen 353 të tillë.

Dashuria e tij për kompjuterët lindi në klasën e pestë të shkollës fillore. “Një mik po blinte revista për kompjutera, kështu që edhe mua më interesoi. Kështu që fillova të blija revistën kroate Mala Računala, atë nga Sllovenia Moj Mikro dhe Svet dhe Računari, të cilat ishin revista të Beogradit. Më pëlqente t’i lexoja të gjitha çdo ditë sepse ato ishin në dispozicionin tonë”, tha Darko. Kompjuteri i tij i parë në të cilin ai punoi, dhe deri më sot i preferuari i tij në koleksion, është Orao.

“Në klasën e pestë, kemi pasur kompjuterët tanë të shkollës, Orao. Unë mësova të programoja në të dhe atëherë u krijua dashuria ime”, thotë ai. Ndërsa interesi i tij për kompjuterët rritej, me kalimin e kohës ai ishte në gjendje të blinte kompjuterin e tij të parë, Apple II C. Sidoqoftë, jeta e çoi atë në një drejtim krejt tjetër dhe ai u regjistrua në Akademinë e Muzikës dhe la pas dore kompjuterët. Në fund të viteve ’90, ai vendosi të ringjallë një dashuri të vjetër ndaj teknologjisë.

Atëherë i kujtoheshin të gjithë kompjuterët që kishte parë në revistat që ai gjithmonë kishte ëndërruar, por kurrë nuk mund t’i blinte ata. Ai vendosi që do të bënte realitet ëndrrat e tij të fëmijërisë dhe do të mblidhte të gjithë kompjuterët që nuk mund t’i kishte si fëmijë.

Ai tashmë ka pasur disa ekspozita, por dëshira e tij afatgjatë është që të ketë një muze ku të mund të ekspozojë të gjitha objektet e tij. Ai thotë se do të ishte i lumtur nëse studentët sot mund të shihnin atë që prindërit dhe mësuesit e tyre po punonin në rininë e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat