Përleshje mes dy familjeve/ 18 të vdekur, mes tyre një fëmijë

Bota

Përleshje mes dy familjeve/ 18 të vdekur, mes tyre një fëmijë

Më: 1 shkurt 2021 Në ora: 18:48
Ilustrim

Të paktën 18 persona e humbën jetën, përfshirë një grua dhe një fëmijë, pas një debati për tokën mes anëtarëve të familjes në Papua Guinenë e Re.

Sipas Anadolu Agency, përleshjet e familjeve ende zgjasin në rajonin rural Tagalia dhe Tebi Tari-Pori, zonën Hele”, bënë të ditur mediat lokale.

“Familjet po zhvendosën nga Tagali dhe Tebi kur përleshjet hynë në javën e dytë”, tha vullnetari social lokal Komengisaid.

Inspektori Teddy Agwi, zyrtari i lartë i policisë në rajon tha se dhuna u shkaktua nga grindja familjare nga “dy kushërinjtë që luftuan për një copë tokë”.

Kisha lokale ka zgjeruar mbështetjen dhe strehimin për familjet e prekura të zhvendosura për shkak të përleshjeve.

Provinca Hela jugore është shtëpia e gati 250 mijë banorëve dhe ka tre rrethe.

“Në mesin e të vrarëve janë edhe gjashtë burra që tentuan të hakmerreshin për vrasjen e kushëririt në Port Moresby të premten”, tha Agwi.

Më tej u tha se janë vrarë me armë zjarri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat