Pesë të dënuar me vdekje për sulm me hanxhar ndaj një aktivisti

Bota

Pesë të dënuar me vdekje për sulm me hanxhar ndaj një aktivisti

Më: 16 shkurt 2021 Në ora: 21:33
Foto ilustrim

Një gjykatë në Bangladesh ka dënuar pesë burra me vdekje dhe një me burgim të përjetshëm për sulmin e një blogeri laik me vdekje gjashtë vjet më parë në Dhaka, raporton BBC.

Avijit Roy, me qendër në SHBA. dhe me origjinë Bangladeshi, u sulmua me maketa ndërsa largohej nga një panair libri në kryeqytet në shkurt 2015.

Ishte një nga sulmet ndaj figurave laike, të cilat u ishin fajësuar militantëve islamikë.

Roy, një ateist, kishte zemëruar ashpër me shkrimet e tij mbi fenë.

Gruaja e tij Rafida Ahmed ishte me të kur ndodhi sulmi kur ata u larguan nga kampusi i Universitetit Dhaka. Ajo u plagos rëndë, por mbijetoi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat