Presidenti kinez përsërit kundërshtimin e sanksioneve ndaj Rusisë

Bota

Presidenti kinez përsërit kundërshtimin e sanksioneve ndaj Rusisë

Më: 21 prill 2022 Në ora: 08:24
Foto nga takimi

Presidenti kinez Xi Jinping ka ritheksuar kundërshtimin e Pekinit ndaj sanksioneve të tilla si ato të vendosura nga vendet perëndimore ndaj Rusisë.

Duke iu drejtuar një forumi ekonomik rajonal, Xi tha se Kina ishte kundër juridiksionit të krahut të gjatë dhe se taktikat e presionit ekstrem dhe ndërprerjes së furnizimeve nuk do të funksiononin.

Pekini ka refuzuar të dënojë pushtimin rus të Ukrainës.

Ai është zotuar të vazhdojë marrëdhëniet normale tregtare me atë që e përshkruan si partnerin e tij gjithëpërfshirës strategjik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat