Vladimir Putin në samitin G20-tës, reagon SHBA-ja

Bota

Vladimir Putin në samitin G20-tës, reagon SHBA-ja

Nga: A.M. Më: 30 prill 2022 Në ora: 06:20
Vladimir Putin

Shtetet e Bashkuara thonë se bota nuk mund të merret me presidentin rus Vladimir Putin siç ka bërë më parë, pasi Indonezia e ftoi atë në samitin e G20 në nëntor.

Po ashtu, ka ftuar edhe udhëheqësin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në samitin e G20 në nëntor, shkruan BBC.

Presidenti Joe Biden ka shprehur publikisht “kundërshtimin e tij" për pjesëmarrjen e Putinit.

Ai ka thënë se SHBA "ka mirëpritur ftesën për ukrainasit".

Kështu ka njoftuar sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat