Vazhdon tmerri në Ukrainë, bombardimet ruse vrasin një fëmijë/ Zelenskyy i kundërpërgjigjet ashpër Lavrovit

Bota

Vazhdon tmerri në Ukrainë, bombardimet ruse vrasin një fëmijë/ Zelenskyy i kundërpërgjigjet ashpër Lavrovit

Nga: BOTA SOT Më: 2 maj 2022 Në ora: 06:13 Përditësuar në ora: 23:57 më 02.05.2022
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy

Një fëmijë i vrarë nga sulmi me raketa në Odesa

Zyrtarët ukrainas kanë raportuar se një fëmijë u vra nga një sulm me raketë që goditi një kishë dhe një ndërtesë banimi në Odesa.

Një fëmijë i dytë u dërgua në spital pasi ndërtesa ku ndodheshin me katër persona të tjerë u godit, sipas Interfax Ukraine.

Shpërthimi raportohet gjithashtu se ka dëmtuar dritaret, muret dhe çatinë e kishës ortodokse ngjitur.

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës, i cituar nga mediat, tha se kishte të vdekur dhe të plagosur në sulm.

Odesa është një qytet port në Ukrainën jugore dhe shihet si strategjikisht i rëndësishëm për forcat ruse./M.L.

Zelenskyy i përgjigjet ministrit të jashtëm rus për komentet e Hitlerit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka kritikuar sugjerimin e ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov se Adolf Hitler kishte origjinë hebreje.

“Nuk kam fjalë…” tha Zelenskyy në fjalimin e tij të mbrëmjes, shkruan Sky news përcjell "Bota sot".

"Askush nuk ka dëgjuar asnjë mohim apo justifikim nga Moska. Gjithçka që kemi prej andej është heshtja... kjo do të thotë se udhëheqja ruse ka harruar të gjitha mësimet e Luftës së Dytë Botërore.

"Ose ndoshta ata kurrë nuk i kanë mësuar ato mësime." Zelenskyy është vetë hebre, por Rusia ka thënë vazhdimisht se dëshiron të "denazifikojë" Ukrainën, duke filluar nga lidershipi i saj.

I pyetur për këtë më herët, ministri i jashtëm rus kishte thënë: "Pra, kur thonë "Si mund të ekzistojë nazifikimi nëse jemi hebrenj?" Sipas mendimit tim, Hitleri gjithashtu kishte origjinë hebreje, kështu që nuk do të thotë absolutisht asgjë.

Për disa herë ne kemi dëgjuar nga populli hebre se antisemitët më të mëdhenj ishin hebrenj”.

Vërejtjet që atëherë janë dënuar nga udhëheqësit perëndimorë si të pavërteta dhe absurde./ M.L.

Diplomatët e huaj nisin kthimin e ngadaltë në Kiev

Ambasadat e huaja po rihapin ngadalë dyert e tyre në kryeqytetin e Ukrainës, ndërsa situata e sigurisë atje përmirësohet.

Sot, Hungaria u bë vendi i fundit që njoftoi se ambasada e saj po vepronte përsëri jashtë Kievit, në të njëjtën ditë kur Danimarka tha se gjithashtu do të rihapte ambasadën e saj. Ata ndjekin Francën, e cila bëri lëvizjen dy javë më parë.

Ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar Melinda Simmons u kthye në Kiev këtë fundjavë, duke e përshkruar kthimin e saj si "një gjë të jashtëzakonshme". Ambasada britanike nuk i ka rihapur ende dyert, por Ministria e Jashtme thotë se do ta bëjë këtë së shpejti.

SHBA ende nuk i ka kthyer diplomatët e saj në kryeqytet, por sot zyrtarët amerikanë në Lviv thanë se delegacioni do të kthehet në Kiev deri në fund të muajit.

Trupat ruse mund të jenë tërhequr nga pozicionet e tyre rreth kryeqytetit ukrainas, por qyteti është ende i prekshëm ndaj sulmeve nga ajri.

Javën e kaluar, Moska njoftoi se ishte gati të kryente sulme në kryeqytet dhe paralajmëroi se prania e këshilltarëve të huaj në ato vende "nuk do të jetë domosdoshmërisht një problem për Rusinë që të vendosë të ndërmarrë veprime hakmarrëse"./V.N/

Boris Johnson, lideri i parë botëror që i drejtohet parlamentit të vendit që nga fillimi i konfliktit

Boris Johnson do t'i drejtohet parlamentit ukrainas të martën, duke u bërë lideri i parë botëror që e bën këtë që nga shpërthimi i luftës në shkurt, shkruan Sky neës transmeton “Bota sot”.

Në një fjalim të regjistruar, kryeministri do të vlerësojë rezistencën e Ukrainës kundër tiranisë dhe do të shpallë një paketë të re ndihme ushtarake prej 300 milionë funtesh për të mbështetur mbrojtjen e vazhdueshme të vendit kundër Rusisë.

Në fjalimin e tij në Verkhovna Rada të martën, kryeministri pritet gjithashtu të përshëndesë "performancën më të mirë" të Ukrainës dhe të theksojë se Mbretëria e Bashkuar është "krenare që është në mesin e e shteteve mike të saj".

Komentet e tij do të transmetohen ndërsa ambasada britanike rihapet në Kiev si shenjë mbështetjeje për Ukrainën.

Kapitulli epik në historinë kombëtare'

Zoti Johnson pritet të thotë: "Kur vendi im u përball me kërcënimin e pushtimit gjatë Luftës së Dytë Botërore, parlamenti ynë - si i yti - vazhdoi të takohej gjatë gjithë konfliktit dhe populli britanik tregoi një unitet dhe vendosmëri të tillë. Këshu që ne e kujtojmë kohën e rrezikut më të madh si ora jonë më e mirë."

Ai do të shtojë: "Kjo është ora më e bukur e Ukrainës, një kapitull epik në historinë tuaj kombëtare që do të mbahet mend dhe rrëfehet për brezat që do të vijnë.

"Fëmijët dhe nipërit tuaj do të thonë se ukrainasit i mësuan botës se forca brutale e një agresori nuk vlen asgjë kundër forcës morale të një populli të vendosur për të qenë i lirë."/M.L.

Prekëse: Martohet infermierja që humbi të dyja këmbët nga shpërthimi i minave në Ukrainë

Oksana është një infermiere 23-vjeçare nga Ukraina. Në fund të marsit, e reja nga Lisichansk në rajonin e Luhansk ishte duke u kthyer në shtëpi me të fejuarin e saj.

Duke dëgjuar një shpërthim, ajo u kthye për të paralajmëruar Viktorin për rrezikun. Në të njëjtën sekondë, ajo vetë u hodh në erë nga një minë tokësore.

Në aksident ajo humbi të dyja këmbët dhe katër gishtat e dorës.

Këtë të hënë Oksana u martua. Dasma u zhvillua në Qendrën Operative të Spitalit të Urgjencës Klinike Lviv.

Unazat dhe fustani u blenë në qytet, dhe torta e dasmës për të porsamartuarit ishte pjekur nga vullnetarët./M.L.

Video nga dasma këtu

 

Eksperti zviceran zbulon arsyen e miliardave të SHBA-së për Ukrainën-ndërlidhet me ish-Presidentin Trump

Tashmë janë 11 miliardë dollarë dhe do të shtohen edhe 33 miliardë të tjerë: SHBA-ja është jashtëzakonisht e përkushtuar ndaj Ukrainës. Profesori Marco Steenbergen nga Universiteti i Cyrihut dyshon se Joe Biden dëshiron të “përmirësojë” gabimet e bëra nga administrata Trump, shkruan gazeta zvicerane Blick.ch transmeton "Bota sot".

Municione, armë kundërajrore dhe tani tanke: Ndihma ushtarake e vendeve perëndimore për Ukrainën është e madhe. Falë furnizimeve, ushtria ukrainase është në gjendje t'u bëjë ballë trupave ruse dhe madje t'i sulmojë ato në disa raste.

E habitshme: Asnjë vend tjetër nuk investon aq shumë sa SHBA-ja gjeografikisht e largët, e cila – ndryshe nga vendet evropiane – nuk kërcënohet drejtpërdrejt nga lufta ose nuk varet nga mallrat e eksportit prej Ukrainës.

Përveç përfshirjes zyrtare të NATO-s, Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar ose premtuar 11 miliardë dollarë në ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën, sipas Institutit të Kielit për Ekonominë Botërore. Dhe tashmë presidenti i SHBA Joe Biden përgatiti një paketë të re prej 33 miliardë dollarësh, të cilën Kongresi pritet ta miratojë./

Krahasimi: Ndihma e të gjitha vendeve të BE-së ka arritur deri më tani në 12.8 miliardë euro./M.L.

Më shumë detaje këtu

Zonja e Parë e SHBA-së do të udhëtojë në Evropën Lindore

Zonja e Parë e SHBA-së Jill Biden do të udhëtojë në Rumani dhe Sllovaki më vonë këtë javë për të takuar refugjatët ukrainas, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ajo do të kalojë të dielën - që është Dita e Nënës në SHBA - me nënat dhe fëmijët e zhvendosur nga konflikti në Sllovaki.

Udhëtimi i saj përfaqëson shfaqjen e fundit të mbështetjes për Ukrainën nga përfaqësues të nivelit të lartë amerikan - pas vizitës së paparalajmëruar të së dielës në Kiev nga Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve.

Gjatë udhëtimit të Biden në Evropën Lindore, nga 5 deri në 9 maj, ajo do të takohet gjithashtu me personelin e shërbimit dhe diplomatët e SHBA-së, si dhe punëtorët dhe mësuesit humanitarë./V.N/

Luftëtarët ukrainas shpresojnë të evakuojnë 100 civilë dhe 20 fëmijë ende të bllokuar në uzinën Azovstal të Mariupolit

Luftëtarët ukrainas shpresojnë të evakuojnë 100 të rriturit dhe 20 fëmijët ende të bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal, që ndodhet pranë qytetit jugor të Mariupolit, shkruan CNN, transmeton Bota sot.

Në një intervistë me Reuters të hënën, zëvendëskomandanti i regjimentit të Azov Sviataslav Palamar përshkroi ndjenjat e përziera që përjetoi kur civilët u evakuuan të sigurt nga punimet e çelikut të dielën pas disa javësh të bllokimit atje.

Palamar tha se ndjeu "gëzim përmes lotëve" duke parë civilët të largoheshin nga fabrika e çelikut, duke theksuar se gjatë kohës që ata ishin bllokuar "mijëra njerëz kanë vdekur".

“Unë shpresoj se do të jenë një tjetër raund evakuimesh dhe ata do të jenë në gjendje të nxjerrin ata civilë që janë ende këtu në këtë fabrikë. Bëhet fjalë për 20 fëmijë. Kjo është ajo që ne kemi numëruar – dhe 100 civilë, gra, të moshuar”, tha Palamar.

Autoritetet ukrainase kishin plane për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja të hënën, por nuk ishin në gjendje ta bënin këtë për shkak të zjarrit të pandërprerë të artilerisë nga ushtarët rusë, tha Palamar./V.N/

Rusia planifikon të aneksojë dy rajone të Ukrainës

Rusia po planifikon së shpejti të "aneksojë" dy rajone lindore të Ukrainës të goditura nga pushtimi i saj, sipas ambasadorit të SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Duke folur para gazetarëve në Uashington, Michael Carpenter tha: "Sipas raporteve më të fundit, ne besojmë se Rusia do të përpiqet të aneksojë Republikën Popullore të Donetsk dhe Republikën Popullore të Luganskut në Rusi. Raportet thonë se Rusia planifikon të projektojë referendume pas anëtarësimit diku nga mesi i majit".

Në fillim të këtij viti, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se po njihte pavarësinë e dy rajoneve separatiste.

Republika e vetëshpallur Popullore e Donetskut dhe Republika Popullore e Luhanskut janë në lindje të Ukrainës dhe mund të lejojnë Rusinë të lëvizë trupat në vend./V.N/

Zyrtarët amerikanë informojnë për përpjekjet luftarake të Rusisë

Një zyrtar i lartë në Departamentin e Mbrojtjes së SHBA sapo ka konfirmuar për gazetarët se një gjeneral i lartë rus vizitoi rajonin Donbas të Ukrainës javën e kaluar, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Duke folur në kushte anonimiteti, zyrtari amerikan tha se gjenerali Valery Gerasimov ishte atje, por se SHBA nuk mund të konfirmonin se ai ishte plagosur, siç sugjerojnë disa raporte.

Është "sigurisht e mundur" që ai ishte atje për të kryer një "mënyrë mbikëqyrjeje", shtoi zyrtari. Zyrtari vazhdoi duke e përshkruar ofensivën e Rusisë në lindje të Ukrainës si "shumë të vakët""minimale në rastin më të mirë" dhe "anemike".

Zyrtari tha se sulmet ajrore ruse vazhdojnë në Mariupol dhe se trupat ruse po mbështeten gjithnjë e më shumë në "bomba memece" jo të sofistikuara që duhet të hidhen nga lartësitë më të ulëta sesa armët më të avancuara.

Zyrtari tha gjithashtu se SHBA-ja ka transferuar më shumë se 70 nga 90 armët e artilerisë së obusit të premtuara në Ukrainë, si dhe dhjetëra mijëra predha. Në 24 orët e fundit, 14 fluturime ushtarake amerikane kanë dërguar furnizime në rajon, shtoi zyrtari.

Megjithatë, asnjë nga helikopterët që Presidenti Biden miratoi për Ukrainën nuk është dërguar ende./V.N/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat