Rusia teston sulme të simuluara raketore me aftësi bërthamore në Kaliningrad

Bota

Rusia teston sulme të simuluara raketore me aftësi bërthamore në Kaliningrad

Nga: A.M Më: 5 maj 2022 Në ora: 12:44
Foto ilustrim

Rusia thotë se forcat e saj kanë praktikuar sulme raketore të simuluara me aftësi bërthamore në enklavën e Kaliningradit në Detin Baltik, e cila ndodhet midis anëtarëve të BE-së, Polonisë dhe Lituanisë.

Moska thotë se ka praktikuar "lansime elektronike" të simuluara të sistemeve të raketave balistike të lëvizshme Iskander me aftësi bërthamore, thotë ministria e mbrojtjes në një deklaratë të cituar nga agjencia e lajmeve AFP.

Sistemi Iskander ka një distancë deri në 700 km (440 milje) dhe mund të arrijë, për shembull, në kryeqytetin gjerman, Berlin.

Kaliningrad është më shumë se 300 km larg Rusisë dhe mund të arrihet vetëm përmes një vendi të BE-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat