Raketat ruse goditën dy lokacione në Sumy

Bota

Raketat ruse goditën dy lokacione në Sumy

Nga: A.SH Më: 7 maj 2022 Në ora: 17:36
Ukrainë

Raketat ruse të lëshuara nga ajri kanë goditur dy lokacione në Sumy, një qytet në Ukrainën veriore pranë kufirit rus, thonë zyrtarët.

Si guvernatori lokal, Dmytro Zhyvytskyi, ashtu edhe guvernatori i rajonit fqinj rus Kursk, Roman Staraovoyt, thanë se një sulm ajror rus goditi zonën e Sumy, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Zhyvytskyi tha se një roje kufitare u plagos nga sulmet.

Guvernatori rus Staraovoyt siguroi banorët e rajonit të tij se nuk kishte luftime në territorin rus dhe se jeta e tyre nuk ishte në rrezik.

Ai shtoi se "avionët tanë po punojnë në objektiva tokësorë në territorin ngjitur".

Forcat tokësore ruse u tërhoqën plotësisht nga rajoni Sumy në fillim të prillit pasi përparuan në pjesë të rajonit në fillim të pushtimit rus të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat