Ukraina përgatitet për përshkallëzim të sulmeve ruse

Bota

Ukraina përgatitet për përshkallëzim të sulmeve ruse

Nga: A.M Më: 8 maj 2022 Në ora: 07:59
Foto ilustrim

Qytetet ukrainase po përgatiten për të luftuar një sulm të gjithanshëm nga forcat e Vladimir Putin, ndërsa Rusia përgatitet të festojë Ditën e Fitores të hënën.

Me afrimin e ditës, trupat ukrainase kanë forcuar pozicionet e tyre rreth qytetit të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit, raporton Independent, përcjell "Bota sot".

Ditët e fundit, Ukraina lindore është përballur me luftime intensive pasi të dyja palët synojnë të marrin territor aktualisht nën kontrollin e askujt. "Këto data simbolike janë për agresorin rus si e kuqja për një dem," tha zëvendësministri i parë i brendshëm i Ukrainës, Yevhen Yenin.

Ministri shtoi: "Ndërsa e gjithë bota e qytetëruar kujton viktimat e luftërave të tmerrshme në këto ditë, Federata Ruse dëshiron parada dhe po përgatitet të kërcejë mbi kocka në Mariupol".

Festa kombëtare ruse përkujton fitoren e ish-Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. Në një shfaqje të fuqisë ushtarake, trupat ruse do të marshojnë nëpër Sheshin e Kuq në Moskë për të shënuar këtë rast.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat