Rusia me sulme dhe bombardime të vazhdueshme/ Zelenskyy vjen me një thirrje urgjente për senatorët amerikanë

Bota

Rusia me sulme dhe bombardime të vazhdueshme/ Zelenskyy vjen me një thirrje urgjente për senatorët amerikanë

Nga: Bota sot Më: 14 maj 2022 Në ora: 06:10 Përditësuar në ora: 01:00 më 15.05.2022
Patrulla e Gardës Kombëtare të Ukrainës gjatë një misioni zbulimi në një fshat të rimarrë së fundmi në periferi të Kharkiv, në Ukrainën lindore, të shtunën, 14 maj 2022.

Zelensky: Kjo është çmenduri, rusët po tentojnë të dëshmojnë se janë duke fituar

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi se situata në rajonin e Donbasit është ende shumë e rëndë.

Ai shtoi se forcat ruse janë ende duke u përpjekur të demonstrojnë një lloj fitoreje.

“Në ditën e tetëdhjetë të pushtimit në shkallë të plotë, kjo duket veçanërisht e çmendur, por ata nuk po i ndalin përpjekjet e tyre”, tha Zelensky.

Zelensky bën thirrje për njohjen zyrtare të Rusisë si një shtet terrorist në takimin me senatorët amerikanë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me senatorët amerikanë të shtunën dhe bëri thirrje që Rusia të njihet zyrtarisht si një "shtet terrorist".

"Kam zhvilluar bisedime sot me një delegacion senatorë amerikanë të kryesuar nga udhëheqësi i pakicës republikane në Senat, Mitchell McConnell në Kiev," tha ai. "Unë besoj se kjo vizitë tregon edhe një herë forcën e mbështetjes dypartiake për shtetin tonë, forcën e lidhjeve midis kombeve ukrainase dhe amerikane."

Diskutimet për mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën dhe shtrëngimin e sanksioneve ndaj Rusisë u zhvilluan gjithashtu gjatë takimit, sipas Zelensky, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

"Unë shpreha mirënjohjen për vendimin historik për të rinovuar programin e qirasë së huasë. Kam bërë thirrje për njohjen zyrtare të Rusisë si një shtet terrorist," tha Zelensky.

Presidenti i SHBA Joe Biden nënshkroi ligjin Aktin e Huadhënies për Mbrojtjen e Demokracisë së Ukrainës të vitit 2022 më 9 maj. Ligji i ri, i cili lehtëson disa kërkesa për SHBA-në për t'i dhënë hua ose me qira pajisje ushtarake Ukrainës, kaloi me një shumicë dypartiake në Dhomën e SHBA-së dhe Senatit. Sponsorët e tij thanë se legjislacioni i jep Bidenit autoritet shumë më të gjerë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër Rusisë dhe trajton se si SHBA mund t'i dërgojë më shpejt armët Ukrainës.

Presidenti ukrainas theksoi gjithashtu në fjalimin e tij të natës sigurinë ushqimore, një çështje që ai tha se e trajton në "bazë të përditshme".

Gjithnjë e më shumë vende në mbarë botën po kuptojnë se Rusia, duke bllokuar Detin e Zi për ne dhe duke vazhduar këtë luftë, vë dhjetëra vende të tjera në rrezik të një krize çmimesh në tregun ushqimor dhe madje edhe urisë”, tha Zelensky. "Ky është një tjetër nxitje për koalicionin tonë kundër luftës që të veprojmë më me vendosmëri së bashku," tha ai./M.H.

Blinken do të udhëtojë për në Berlin për të diskutuar përgjigjen ndaj luftës

Si pjesë e një udhëtimi treditor që do ta çojë gjithashtu në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Paris, sekretari i shtetit i ShBA-së do të udhëtojë në Berlin për të marrë pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s më 14 maj.

Departamenti i Shtetit tha se aleatët dhe partnerët do të diskutojnë përgjigjen e tyre të unifikuar ndaj luftës brutale të vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës dhe Samitit të ardhshëm të Liderëve në Madrid.

Aleatët gjithashtu do të miratojnë një Koncept të ri Strategjik të NATO-s për të udhëhequr punën e aleancës gjatë dekadës së ardhshme, shtoi ai.

Turqia është gati të evakuojë ushtarët e Azovstalit

Turqia është më se e gatshme që të dërgojë një anije shpëtimi për të gjithë të mbeturit në fabrikën e çelikut të Mariupolit, Azovstal.

Qofshin civilë apo ushtarë, Ankaraja zyrtare është e gatshme të ndërmarrë një operacion evakuimi.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi për shtyp i Presidencës turke, Ibrahim Kalin.

Rrethimi i Mariupolit vijon tashmë prej muajsh nga ana e ushtarëve rusë, ku i vetmi vend i padepërtuar është pikërisht uzina e Azovstalit.

Një numër i lartë civilësh është evakuuar ditët e shkuara nga Mariupoli, por mendohet se ende ka persona të bllokuar në fabrikë, përtej ushtarëve azov, të cilët është e sigurt se ndodhen aty.

Pikërisht kjo vendodhje është kthyer edhe ndër më të rëndësishmet, për shkak të rëndësisë strategjike që mbart.

Mariupoli ka një ndër portet jugore më të rëndësishme krahas atij të Odessas. Teksa, lidhja që qyteti i bën Krimesë me Ukrainën lindore, i jep edhe më shumë vlerë për rusët.

​Rusët tërhiqen nga Kharkivi, godasin në lindje

Trupat ruse po tërhiqen nga qyteti i dytë më i madh i Ukrainës pas disa javësh bombardimesh të rënda, njoftoi sot ushtria ukrainase.

Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se rusët po tërhiqeshin nga qyteti verilindor i Kharkivit dhe po fokusoheshin në ruajtjen e rrugëve të furnizimit, ndërsa kanë nisur sulmet ajrore dhe ato me artileri në provincën lindore të Donetskut, me qëllim që të reduktojnë numrin e forcave ukrainase dhe të shkatërrojnë fortifikimet.

Ministri i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov tha se Ukraina po hynte në një fazë të re, afatgjatë të luftës.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se ukrainasit po bënin maksimumin e tyre për të dëbuar pushtuesit dhe se rezultati i luftës do të varej nga mbështetja e Evropës dhe aleatëve të tjerë.

Ministri i Jashtëm gjerman: Rusia duhet të marrë përgjegjësinë për luftën në Ukrainë

Rusia duhet të marrë përgjegjësinë për dëmet e shkaktuara nga lufta e saj në Ukrainë, tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock gjatë konferencës përmbyllëse për shtyp pas takimit të ministrave të jashtëm të G7 në Berlin të shtunën.

"Rusia mban përgjegjësinë për këtë dëm masiv, i cili shkon paralelisht me këtë luftë," tha Baerbock, duke shtuar se "Rusia është e vetmja përgjegjëse, jo vetëm për këtë luftë, e cila është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, por edhe për gjithë këtë massive, dëmi, i cili është gjithashtu masiv në vetë Rusinë”.

Qasja në paratë ruse të ngrira nga sanksionet për të paguar dëmet e shkaktuara nga lufta ruse është ligjërisht e mundur në Kanada, siç theksoi Ministrja e Jashtme kanadeze Melanie Joly të shtunën. Baerbock shpjegoi se kuadri ligjor i Evropës e bëri më të vështirë përdorimin e aseteve të sekuestruara.

"Qasja në paratë e ngrira është ligjërisht çdo gjë tjetër veçse e thjeshtë," tha Baerbock./M.H.

Blinken: Ne do ta dëshprojmë me rezistencën tonë Putinin

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, ka folur me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg për takimet e ardhshme, pas lëvizjeve të Suedisë dhe Finlandës për t'iu bashkuar organizatës.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha: “Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken foli sot me telefon me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me Ministrat e Jashtëm të NATO-s që do të zhvillohet në Berlin më 14-15 maj, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ata shprehën keqardhje për luftën shkatërruese të Presidentit Putin në Ukrainë, përsëritën mbështetjen e tyre për popullin ukrainas dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe diskutuan rëndësinë e mbajtjes së mbrojtjes dhe parandalimit të fortë nga NATO”.

"Ata diskutuan rreth përgatitjeve për Samitin e ardhshëm të NATO-s në Madrid, 28-30 qershor, duke përfshirë dokumentin e ri të Konceptit Strategjik të NATO-s që do të udhëheqë NATO-n për dekadën e ardhshme."/M.H.

Letonia e bindur se NATO do të gjejë zgjidhje të arsyeshme për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë

NATO do të gjejë një zgjidhje të arsyeshme për të pranuar Finlandën dhe Suedinë si anëtare të reja të aleancës pavarësisht shqetësimeve turke, ka thënë ministri i Jashtëm letonez, Edgar Rinkevics.

Ne i kemi pasur ato diskutime në aleancë shumë herë më parë. Unë mendoj se ne kemi gjetur gjithmonë zgjidhje të arsyeshme dhe se do ta gjejmë një të tillë edhe këtë herë”, u tha ai gazetarëve, teksa mbërriti për një takim me homologët e tij të NATO-s në Berlin.

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës është i një rëndësie të madhe për të gjithë aleancën, dhe në fund të fundit edhe për Turqinë”, tha Rinkevics.

Norvegjia i përgjigjet Turqisë: Jemi 100 për qind prapa anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

Norvegjia po mbështet planet e Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, përkundër qëndrimit fillestar të Turqisë.

Ne nuk e dimë se çfarë dëshiron të thotë Turqia në të vërtetë, por nga perspektiva norvegjeze, ne jemi 100 për qind prapa Finlandës dhe Suedisë nëse vendosin të aplikojnë për anëtarësim në NATO,” tha ministrja e Jashtme norvegjeze, Anniken Huitfeld, pasi mbërriti për një takim me homologët e saj të NATO-s në Berlin.

Kjo do të forcojë gjithashtu bashkëpunimin nordik sepse ne zgjodhëm ndryshe pas Luftës së Dytë Botërore, kështu që mendoj se ky është një moment historik tani”, shtoi ajo.

Ministri i Jashtëm holandez Wopke Hoekstra i bëri jehonë asaj, duke thënë se ishte e rëndësishme që të gjithë anëtarët e NATO-s të tregojnë unitet.

G-7 paralajmëron për pasojat e krizës së drithërave, diskuton për luftën dhe Kinën

Grupi i Shtatë ekonomive kryesore të botës paralajmëroi të shtunën se lufta në Ukrainë po krijon një krizë globale ushqimore dhe energjitike që kërcënon vendet e varfra dhe se nevojiten masa urgjente për të zhbllokuar rezervat e drithit që Rusia po i pengon të dalin nga Ukraina.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, e cila organizoi takimin e diplomatëve të lartë të G-7, tha se lufta ishte kthyer në një "krizë globale".

Ajo tha se deri në 50 milionë persona, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, do të përballen me urinë në muajt e ardhshëm nëse nuk gjenden mënyra për të zhbllokuar grurin ukrainas, i cili përbën një pjesë të konsiderueshme të furnizimit në mbarë botën.

Në deklaratat e lëshuara në fund të takimit tre-ditor në bregun gjerman të Detit Baltik, G-7 u zotua të sigurojë ndihmë të mëtejshme humanitare për më të rrezikuarit.

"Agresioni i Rusisë ka gjeneruar një nga krizat më të rënda të ushqimit dhe energjisë në historinë e dekadave të fundit e cila tani kërcënon ata që janë në pozitat më të brishta në të gjithë globin," tha në një deklaratë Grupi i Shtatëshes.

"Ne jemi të vendosur të përshpejtojmë një përgjigje të koordinuar shumëpalëshe për të ruajtur sigurinë globale të ushqimit dhe të qëndrojmë pranë partnerëve tanë më të rrezikuar në këtë drejtim," vazhdon më tej deklarata.

Lexo lajmin e plotë KËTU

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat