Rusia pezullon furnizimin me energji elektrike në Finlandë

Bota

Rusia pezullon furnizimin me energji elektrike në Finlandë

Më: 14 maj 2022 Në ora: 18:51
Foto ilustrim

Kompania më e madhe ruse e energjisë elektrike “Inter RAO”, ka pezulluar furnizimin me energji elektrike në Finlandë.

Filiali finlandez i Inter RAO, RAO Nordic Oy, tha në një deklaratë të premten se është e detyruar të pezullojë importin e energjisë elektrike duke filluar nga 14 maji, shkruan Anadolu.

Për fat të keq, ne jemi të detyruar të vërejmë se për vëllimet që janë shitur në shkëmbimin Nord Pool që nga data 6 maj, fondet nuk janë kredituar ende në llogarinë tonë bankare. Kjo situatë është e jashtëzakonshme dhe ka ndodhur për herë të parë në mbi 20 vjet të historisë sonë tregtare,” thuhet në deklaratën e tyre.  shtoi ai.

Operatori kombëtar finlandez i rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike Fingrid Oyj tha gjithashtu në një deklaratë të premten se RAO Nordic Oy do të pezullojë importet e energjisë elektrike në Finlandë në orën 1:00 të mëngjesit me kohën lokale të së shtunës.

Sipas RAO Nordic, shitjet e mëtejshme të drejtpërdrejta ose dypalëshe të energjisë elektrike të importuar nga Rusia do të ndalen deri në njoftimin e mëtejshëm për shkak të problemeve në marrjen e pagesave për energjinë elektrike të shitur në treg,” tha Fingrid.

Mungesa e importit të energjisë elektrike nga Rusia do të kompensohet duke importuar më shumë energji elektrike nga Suedia dhe duke gjeneruar më shumë energji elektrike në Finlandë,” tha Fingrid Zëvendës Presidentja e Lartë e Operacioneve të Sistemit Energjetik Reima Päivinen.

Finlanda pritet të bëhet e vetë-mjaftueshme në energji elektrike në vitin 2023, pasi prodhimi i saj i energjisë nga era po rritet çdo vit, sipas Fingrid.

Një shtesë prej 2,000 megavatësh të energjisë së re të erës pritet të vijë në linjë në Finlandë këtë vit, shtoi ai.

Energjia elektrike e importuar nga Rusia ka mbuluar afërsisht 10% të konsumit total të Finlandës, sipas Fingrid.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat