Pas kërcënimeve dhe mesazheve ndaj NATO-s dhe Amerikës, kjo është lëvizja e fundit ushtarake e Putinit!

Bota

Pas kërcënimeve dhe mesazheve ndaj NATO-s dhe Amerikës, kjo është lëvizja e fundit ushtarake e Putinit!

Nga: BOTA SOT Më: 16 maj 2022 Në ora: 06:31 Përditësuar në ora: 00:05 më 17.05.2022
Presidenti rus, Vladimir Putin

​Dhjetëra ushtarë ukrainas evakuohen nga fabrika e çelikut pas disa javë rezistence

Dhjetëra ushtarë ukrainas po evakuohen nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin e Mariupolit pas disa javësh rezistencë kundër pushtimit rus.

Rreth 53 trupa po dërgohen në spital në qytetin Novoazovsk të kontrolluar nga Rusia, sipas zëvendësministres së Mbrojtjes së Ukrainës, Hanna Malyar.

211 persona të tjerë u dërguan në Olenivka, në Donetsk, përmes korridoreve humanitare, tha ajo, duke shtuar se ata do të shkëmbeheshin me të burgosur ushtarakë rusë përpara se të ktheheshin në shtëpi.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha sonte se falë veprimeve të ushtrisë ukrainase, ekipit negociator, Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe OKB-së, shpresojnë se “do të jemë në gjendje të shpëtojmë jetën e djemve tanë”.

Pesë autobusë u panë duke u larguar nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol të hënën mbrëma, me ushtarë brenda, me regjimentin ukrainas atje duke thënë se po përmbushte urdhrat për të shpëtuar jetën e trupave duke i evakuuar ato.

Në një moment mendohej se kishte disa mijëra trupa ukrainase në punimet e çelikut, së bashku me disa qindra civilë - xhepi i fundit i rezistencës ndërsa ushtarët rusë afroheshin gjithnjë e më shumë.

Regjimenti i Azov tha se trupat e tij në Mariupol, një qytet strategjik i rëndësishëm në jug të Ukrainës, kishin qëndruar për 82 ditë, duke blerë kohë për pjesën tjetër të Ukrainës për të luftuar forcat ruse dhe për të siguruar armë perëndimore.

Për pjesën më të madhe të asaj kohe, ushtarët në Mariupol - së bashku me civilët e mbetur - u përballën me mungesa të mëdha të ushqimit, ujit, energjisë elektrike dhe ilaçeve.

Ukraina thotë se dhjetëra-mijëra njerëz janë vrarë në Mariupol, shumica e të cilave janë në rrënoja, raporton Sky News.

Klitschko thirrje ukrainasve: Mos u ktheni në Kiev për momentin, nuk garatojmë dot siguri për të gjithë

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko ka kërkuar që ukrainasit që janë larguar në një vend të sigurt të qëndrojnë atje, edhe të mos kthehen për momentin në kryeqytetin e Ukrainës.

“Ne nuk mund të garantojmë 100% siguri për të gjithë,” tha kryebashkiaku për BBC World.

Forcat ruse janë larguar nga Kievi dhe kanë ripërqendruar sulmin e tyre në lindje të vendit, pasi u larguan nga zonat përreth kryeqytetit më herët gjatë pushtimit.

Klitschko tha se qyteti po “i kthehet ngadalë jetës” me kafenetë dhe baret që po rihapen, por paralajmëroi se Kievi mbeti “një objektiv për agresorët rusë” – me paralajmërimet për sulm ajror që ende tingëllojnë dhe shtetrrethimi gjatë natës.

Ai llogariti se të paktën një milion nga popullsia e Kievit para luftës nuk ishin kthyer ende në qytet dhe tha se Kievi ishte “ende bosh”, me vendin e shkatërruar nga lufta, infrastrukturën e dëmtuar dhe papunësinë në rritje.

Putin merr vendime ushtarake në Donbas

Presidenti rus Vladimir Putin dhe shefi i tij ushtarak, gjenerali Valery Gerasimov, besohet se po ndërhyjnë drejtpërdrejt në ofensivën ushtarake të Rusisë në Ukrainë dhe marrin vendime që zakonisht merren nga më shumë oficerë të rinj - sipas një burimi ushtarak perëndimor.

Duke folur në kushte anonimiteti, burimi tha: “Ne mendojmë se Putini dhe Gerasimov janë të përfshirë në vendimmarrje taktike në një nivel që normalisht do të prisnim të merreshin nga një kolonel apo brigadier”, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Burimi ushtarak tha se të dy ishin ata që merrnin vendime për lëvizjet e trupave në Donbas - zona e Ukrainës lindore e cila tani është në fokus të ofensivës ushtarake të Rusisë.

Tashmë ka pasur sugjerime se Presidenti Putin është përfshirë më shumë në drejtimin e përditshëm të fushatës ushtarake, që kur Rusia pësoi pengesa në veri të vendit dhe rreth kryeqytetit Kiev.

Kohët e fundit ka pasur edhe spekulime se shefi ushtarak i Rusisë, gjenerali Gerasimov, mund të jetë lënë mënjanë – së bashku me thashethemet e pabazuara se ai u plagos gjatë vizitës në Donbas disa javë më parë.

Por zyrtari ushtarak perëndimor e bëri të qartë se shefi i shtabit të përgjithshëm të Rusisë po jepte ende urdhra. “Gerasimov është në funksion,” tha ai

Kundërshtimet e Turqisë për NATO-n do të jenë temë diskutimi në SHBA

Që Finlanda dhe Suedia të anëtarësohen në NATO, të 30 anëtarët ekzistues duhet të thonë po. Por tani për tani, njëri po thotë jo.

Presidenti Erdogan thotë se nuk do të pranojë të pranojë vendet që zbatojnë sanksione ndaj Turqisë, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Suedia pezulloi shitjet e armëve për Turqinë tre vjet më parë, pas ndërhyrjes ushtarake të Ankarasë në Siri. Dhe sipas agjencisë zyrtare turke të lajmeve, Finlanda dhe Suedia kanë refuzuar dhjetëra kërkesa për ekstradimin e militantëve kurdë që Turqia i përshkruan si terroristë.

Të dy vendet po dërgojnë delegacione në Ankara për të provuar të zgjidhin problemin, por presidenti Erdogan thotë se ata nuk duhet të shqetësohen.

Ai duket i vendosur të nxjerrë një çmim për votën e tij të çmuar. Të dielën, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken tha se kishte besim se Finlanda dhe Suedia do të bashkoheshin të dyja, pavarësisht kundërshtimeve turke.

Çështja ka të ngjarë të dominojë diskutimet midis Z. Blinken dhe numrit të tij të kundërt turk në Uashington të mërkurën.

Pasi i ka inkurajuar dy vendet nordike të aplikojnë, Uashingtoni nuk do të dëshirojë t'i zhgënjejë në orën e 11-të.

Finlanda dhe Suedia në NATO! / Ky është veprimi i fundit i Turqisë

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan ka deklaruar se Turqia nuk do të miratojë ofertat e tyre për t'u bashkuar me NATO-n, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Anëtarët aktualë të NATO-s thanë më herët të hënën se do të dërgonin diplomatë në Turqi për t'u përpjekur të kapërcenin kundërshtimet e vendit ndaj planit të tyre për t'u bashkuar me aleancën ushtarake.

Ai e ka etiketuar Suedinë një "kapje" për organizatat terroriste, duke pretenduar se ka terroristë brenda parlamentit.

Turqia akuzon Suedinë dhe Finlandën për strehimin e njerëzve që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e përpjekjes për grusht shteti të vitit 2016 kundër Presidentit Erdogan dhe qeverisë së tij.

Kritiku i Putinit Alexei Navalny vlerëson Boris Johnson dhe Liz Truss

Kritiku i Kremlinit Alexei Navalny ka lavdëruar kryeministrin Boris Johnson dhe Sekretaren e Jashtme Liz Truss për shfaqjen e lidershipit të jashtëzakonshëm në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Navalny ndau gjithashtu mbështetjen e tij për raundin e fundit të sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar kundër liderit rus, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Ai tha: "Sanksionet individuale, ngrirja dhe konfiskimi i aseteve, ndalimi i vizave dhe sekuestrimi i jahteve dhe llogarive të zyrtarëve janë shumë të njohura në mesin e qytetarëve rusë. Edhe votuesi më i fjetur rus është solidar dhe më radikal se Perëndimi për këtë çështje."

Këtë vit, Navalny u dënua me nëntë vjet burg pasi u shpall fajtor për mashtrim në shkallë të gjerë dhe përbuzje të gjykatës nga një gjykatë ruse.

Ai u arrestua në janar 2021 pasi u kthye në Rusi nga Gjermania ku po shërohej nga helmimi me agjent nervor - diçka që ai fajëson Kremlinin dhe që autoritetet ruse e mohojnë.

Ukraina: Të paktën 10 civilë të vrarë nga granatimet ruse

Të paktën dhjetë civilë janë vrarë nga granatimet ruse në një qytet në lindje të Ukrainës më 16 maj, tha guvernatori i rajonit të Luhanskut, teksa ministri i Mbrojtjes së Ukrainës dhe sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, zhvilluan një bisedë telefonike.

Serhiy Hayday tha se civilët u vranë në Severodonjeck, pasi më herët kishte njoftuar se nga granatimet e rënda kishte shpërthyer zjarr në zonat e banuara.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov, tha se me sekretarin Austin kanë diskutuar për situatën në fushëbetejë dhe se biseda e Austinit kishte pasur një bisedë të ngjashme që zyrtari amerikan kishte zhvilluar me homologun e tij rus javën e kaluar.

Reznikov tha se i tregoi sekretarit Austin se si forcat ukrainase me sukses po përdorin obusët 155-milimetërsh që SHBA-ja i ka dërguar Ukrainës.

Ukraina ka dislokuar në vijat e frontit shumicën e obusëve të rinj që ka pranuar nga SHBA-ja ka njoftuar se edhe ndihma tjetër ushtarake është nisur drejt Ukrainës.

Ofensiva ruse në lindje vjen teksa NATO tha se pushtimi i Moskës, që nisi më 24 shkurt, nuk po shkon sipas planit dhe se ofensiva për të marrë kontrollin e rajonit lindor të Donbasit, ka ngecur./REL

Vjen paralajmërimi: Zgjerimi i NATO-s do të rrisë tensionet në Evropë!

Zgjerimi i NATO-s do të rrisë tensionet në Evropë, ka paralajmëruar Stanislav Zas, sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Rusia, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Duke folur pas një samiti të liderëve të CSTO-së në Moskë, Zas tha se aleanca tani po përballet me sfidat e militarizimit të mëtejshëm në Evropën Lindore.

Komentet e tij vijnë pasi Suedia dhe Finlanda konfirmuan se të dyja do të aplikonin për t'u bashkuar me aleancën ushtarake Atlantike.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se procesi i anëtarësimit si për Finlandën ashtu edhe për Suedinë mund të jetë shumë i shpejtë, megjithëse Turqia anëtare ka hedhur dyshime mbi këtë masë.

Putin paralajmëron përshkallëzimin e tensioneve

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar një rritje të tensioneve ndërkombëtare duke pasur parasysh aspiratat e Finlandës dhe Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO.

"Kjo e përkeqëson situatën tashmë të vështirë ndërkombëtare në fushën e sigurisë," tha Putin të hënën në një takim me krerët e shteteve dhe qeverive nga ish-republikat sovjetike në Moskë.

Nëse aleanca e zhvendos infrastrukturën e saj ushtarake në kufijtë e Rusisë, atëherë ajo do të përgjigjet në përputhje me rrethanat, tha ai.

Shefi i Kremlinit Putin tha se Rusia nuk ka probleme me Finlandën dhe Suedinë.

"Dhe kjo është arsyeja pse zgjerimi për të përfshirë këto vende nuk përbën një kërcënim të menjëhershëm për Rusinë në këtë kuptim," tha Putin.

Megjithatë, do të ketë një reagim nga Rusia, në varësi të rrezikut të infrastrukturës ushtarake që NATO po ndërton atje.

Putin e justifikoi pushtimin e Ukrainës me aspiratat e vendit për t'u anëtarësuar në NATO.

Ai gjithmonë theksoi se politika thellësisht anti-ruse e Ukrainës, e kombinuar me anëtarësimin në NATO, përbënte një kërcënim ekzistencial për Moskën.

Putin akuzoi edhe një herë Shtetet e Bashkuara për përdorimin e NATO-s si një mjet për interesat e saj të politikës së jashtme.

Rusia marrëveshje me Ukrainën për evakuimin e ushtarëve të plagosur të Azovstal!

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pretendon se ka arritur një marrëveshje me Ukrainën që ushtarët e plagosur të evakuohen nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal në Mariupol, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti raporton se, sipas kushteve të marrëveshjes, ushtarët që aktualisht janë të bllokuar në fabrikën e çelikut do të dërgohen në një spital në territorin e kontrolluar nga Rusia.

Askush nga pala ukrainase nuk i ka konfirmuar deri më tani raportet.

Më herët raportuam se ushqimi dhe uji po bëhen gjithnjë e më të pakta në vend, ku qindra ushtarakë ukrainas po strehohen në bunkerë nën tokë, duke mbrojtur të vetmen bastion të mbetur ukrainas në qytetin port, i cili tani është nën kontrollin rus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat