LIVE: Vjen lajmi i keq për Putinin, Amerika merr këtë vendim për krimet në Ukrainë; Macron ia jep premtimin e ’madh’ Zelenskyt

Bota

LIVE: Vjen lajmi i keq për Putinin, Amerika merr këtë vendim për krimet në Ukrainë; Macron ia jep premtimin e ’madh’ Zelenskyt

Nga: BOTA SOT Më: 17 maj 2022 Në ora: 06:05 Përditësuar në ora: 22:57 më 17.05.2022
Foto ilustrim - "Bota sot"

​Qeni i braktisur nga rusët do të shërbejë në gardën kombëtare të Ukrainës

Një qen belg që kishte ndihmuar forcat ruse në rajonin e Mykolaiv tani do të ndihmojë trupat ukrainase.

Qeni i quajtur Bucks, i cili u la pas nga pushtuesit rusë pas disfatës së tyre në rajon, ishte në gjendje të mësohej me komandat ukrainase në më pak se një muaj.

“Në rajonin e Mykolayiv, pushtuesit rusë u mposhtën në betejë dhe lanë qenin e tyre belg, Bucks. Qeni, i cili kishte shërbyer më parë në Rosguard, u mësua me komandat në ukrainase në më pak se një muaj dhe së shpejti do të fillojë të shërbejë në Gardën Kombëtare të Ukrainës”, shkruan Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në Twitter.

7 civilë të vrarë në Donetsk nga sulmet ruse

Të paktën shtatë civilë u vranë dhe gjashtë u plagosën në rajonin e Donetskut të Ukrainës nga sulmet ruse të martën, tha guvernatori rajonal Pavlo Kyrylenko, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Në një postim në platformën e mediave sociale Telegram, ai tha se dy persona kishin vdekur në Bakhmutske, dy në Bakhmut, një në Avdiivka, një në Drobysheve dhe një në Soledar.

Ai shtoi se numri i viktimave në Mariupol dhe Volnovakha mbetet i panjohur.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Donetsk është pjesë e rajonit lindor të Donbasit ku Rusia po fokuson forcat e saj. Pjesa më e madhe e Donbasit ishte tashmë e kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Rusia përpara pushtimit të Ukrainës.

Festivali në Kanë hapet me Zelenskyn që ringjalli frymën e Chaplinit

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë filloi me një video-mesazh nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duke thënë nga Kievi se "ne kemi nevojë për një Chaplin të ri për të dëshmuar se filmi nuk është i heshtur" para luftës.

Dalja e papritur e presidentit ukrainas me uniformë në ekranin e Pallatit të Festivalit u shoqërua me duartrokitje të gjata nga elita botërore e filmit të mbledhur në ceremoninë e hapjes së festivalit, e cila njoftoi se lufta do të ishte “në mendjen e të gjithëve”.

"Ne do të vazhdojmë të luftojmë, nuk kemi zgjidhje tjetër (...) Jam i sigurt se 'Diktatori' do të humbasë," shtoi Zelensky, duke iu referuar presidentit rus Vladimir Putin dhe filmit të Charlie Chaplin, të cilin ai e përmendi disa herë.

Në Ukrainë, "qindra njerëz vdesin çdo ditë. Ata nuk do të ngrihen pas duartrokitjes përfundimtare. A do të heshtë filmi apo do të flasin për të? Nëse kemi një diktator, nëse kemi përsëri luftë për liri, gjithçka do të varet nga uniteti ynë. A mund të jetë filmi jashtë atij uniteti?”, tha ai.

Ky fjalim shënon një faqe të re në historinë e gjatë politike të Festivalit, i cili u themelua në vitin 1939 në kundërshtim me mostrën veneciane në Italinë fashiste, por nuk u mbajt për herë të parë për shkak të Luftës së Dytë Botërore në 1946.

Në kuadër të luftës në Ukrainë, organizatorët e festivalit vendosën t'u mohojnë akreditimet të gjithë kineastëve rusë, por edhe gazetarëve që janë në çfarëdo mënyre të lidhur me qeverinë ruse. Më pas, disa gazetarë morën akreditime, por nuk u bë e ditur se cilët.

Festivali i famshëm u hap për herë të 75-të, me shumë yje dhe të ftuar që rikthyen emocionet në këtë qytet në modë.

“Thënë thjesht, jam shumë i lumtur”, tha presidenti i jurisë Vincent Lindon në një konferencë shtypi.

Juria përfshin aktorë dhe regjisorë, duke përfshirë Rebecca Hall, Noomi Rapace, Deepika Padukone, Jeff Nichols dhe Asghar Farhadi.

Festivali më i madh i filmit në botë zgjat nga 17 deri më 28 maj dhe rikthimi i festave, festave, magjepsësve dhe parave të jep shpresë se shikuesit do të kthehen në kinema në numër të madh.

Festivali u hap me shfaqjen e filmit zombie "Final Cut" me regji të Michel Hazanavicius dhe shikuesit do të mund të shohin filmin e Tom Cruise "Top Gun: Maverick".

Tom Cruise kështu mbërriti në Kanë për herë të parë në 30 vjet.

Palma e Artë e Nderit për Arritje të Jetës do të merret nga Forest Whitaker. Kompania e tij e prodhimit do të shfaqë "Për hir të paqes", një dokumentar për luftën në Sudanin e Jugut.

Ndryshe, festivali Kana 2020 nuk u mbajt për shkak të pandemisë së koronavirusit, ndërsa vitin e kaluar u mbajt në kushte të veçanta.

Gjenerali kroat: Sistemi në ushtrinë ruse nuk po funksionon, ata i befasuan të gjithë analistët

Gjenerali në pension i Ushtrisë së Kroacisë Slavko Bariq ka komentuar balancën aktuale të pushtetit në terren kur bëhet fjalë për luftën në Ukrainë.

Meqenëse Rusia i ka ridrejtuar forcat në Donbas, ai thotë se të gjithë prisnin një përparim më të fortë, gjë që mungoi dhe habiti të gjithë analistët ushtarakë.

Bariq thotë se është e qartë se sistemi në ushtrinë ruse nuk po funksionon, gjë e cila u mundësoi forcave ukrainase të kalonin në ofensivë.

Sipas Bariq, armët që vijnë nga Perëndimi kanë kontribuar sigurisht në rezistencën e suksesshme të ushtrisë ukrainase.

Kur bëhet fjalë për Mariupolin, i cili është kthyer në simbol të rezistencës, Bariq thotë për N1 të Kroacisë se hakmarrja ndaj ushtarëve nga Azovstal do të ishte një mesazh i keq dhe ai beson se do të ketë një shkëmbim të të burgosurve.

A do të bashkohet edhe Austria në NATO, tregon kancelari austriak

Kancelari i Austrisë Karl Nehammer ka përsëritur se vendi i tij - i cili nuk është i lidhur me asnjë aleancë ushtarake - nuk ka ndërmend të bashkohet me NATO-n, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Duke folur pas një takimi në Pragë me homologun e tij çek Petr Fiala, Nehammer tha se historia e Austrisë ishte e ndryshme nga ajo e Finlandës dhe Suedisë dhe se do të ruante neutralitetin e saj ushtarak.

Megjithatë, ai tha se vendi i tij - si një anëtar i Bashkimit Evropian - tregoi solidaritet me Ukrainën, lejoi dërgesat e armëve në Kiev dhe mbështeti sanksionet kundër Rusisë.

Zoti Fiala tha se homologu i tij austriak kishte mbështetur idenë e zgjerimit të kapacitetit të tubacionit të naftës Transalpine (TAL), i cili furnizon rafineritë në Austri, Gjermani dhe Republikën Çeke nga një terminal në portin italian të Triestes.

Zyrtarët çekë kanë thënë se tubacioni TAL mund të furnizojë përfundimisht naftë të mjaftueshëm - në rast të një embargoje të BE-së ndaj importeve ruse.

Por ata thonë se do të duheshin deri në tre vjet për të zgjeruar kapacitetin.

​Ministri Havisto nënshkroi kërkesën për anëtarësimin e Finlandës në NATO

Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto ka firmosur sot aplikimin për anëtarësimin e Finlandës në NATO dhe ceremonia është transmetuar drejtpërdrejt në Yle TV.

Presidenti i Finlandës, Sauli Ninist, ka miratuar zyrtarisht vendimin e Kuvendit për aplikimin për anëtarësim në Aleancë, përmes një video-linku nga Stokholmi, ku ndodhet për vizitë zyrtare.

Më herët sot, Parlamenti finlandez miratoi propozimin që Finlanda të aplikojë për anëtarësim në NATO, tha kryeparlamentari Mati Vanhanen.

“Nga 200 deputetë, 188 votuan për propozimin, ndërsa tetë ishin kundër”, tha Vanhanen.

Nëse Rusia nuk arrin të marrë rajonin e Donbasit, a do t'i japë fund kjo luftës?

Një pyetje tjetër e dërguar në Sky News pyet analistin e mbrojtjes Michael Clarke nëse lufta do të përfundojë nëse Kremlini nuk është në gjendje të pushtojë rajonin e Donbasit.

Clarke thotë se lideri rus Vladimir Putin "nuk do të humbasë me hijeshi", por nëse situata përfundon në ngërç, atëherë zgjedhja e vetme e Putinit do të ishte mobilizimi, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

"Presidenti Putin padyshim që nuk dëshiron të mobilizohet, të shpallë mobilizim, sepse kjo do të dukej si dështim i plotë, por nëse ai nuk krijon një formë mobilizimi, ai thjesht nuk ka trupa të mjaftueshëm për të shkuar përtej ngërçit në Donbas," thotë z. Clarke.

Analisti i mbrojtjes vazhdon duke thënë se nëse lufta bie në një "ngërç" në verë ose në fillim të vjeshtës, atëherë "Putini do të ngrejë para" në mënyrën në të cilën ai ia paraqet luftën pjesës tjetër të Evropës dhe do të duhet të gjejë më shumë trupa.

Ai shton: "Në fund të fundit, Rusia është shumë më e madhe se Ukraina, saqë nëse mobilizohet, mund të sjellë këtë avullore shumë joefikase. Është joefikase, është e vjetër dhe e komanduar shumë keq, por është e madhe”.

Suedia është e gatshme të bisedojë me Turqinë për anëtarësimin në NATO

Kryeministrja suedeze ka thënë se është e gatshme për bisedime me Turqinë për të zgjidhur çdo problem.

Kjo vjen pasi Turqia, një anëtare e NATO-s, ngriti kundërshtime ndaj vendeve që i bashkohen bllokut, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Duke folur së bashku me presidentin finlandez, Magdalena Andersson e Suedisë tha: "Ne po kërkojmë kontakt me Turqinë dhe jemi të përgatitur të... udhëtojmë në Turqi për të diskutuar dhe sqaruar çdo pikëpyetje që mund të ketë."

Gjatë konferencës për shtyp, të dy udhëheqësit thanë se synonin të dorëzonin ofertat e tyre për t'u bashkuar me NATO-n së bashku të mërkurën në selinë e aleancës ushtarake në Bruksel.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se dy vendet nordike nuk duhet të shqetësojnë dërgimin e delegacioneve për të bindur Turqinë për ofertat e tyre.

Ai është i zemëruar nga ajo që ai e sheh si gatishmërinë e tyre për të pritur militantët kurdë.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, Suedia dhe Finlanda nuk mund t'i bashkohen aleancës ushtarake.

Macron i premton Zelenskyt shtimin e furnizimeve me armë

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka premtuar presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky se dërgesat franceze të armëve në Ukrainë do të intensifikohen në ditët në vijim dhe tha se vendi i tij ishte i gatshëm t'i përgjigjet kërkesave shtesë për ndihmë, thotë Elysee.

Zelensky thotë se i pëlqeu një telefonatë "e gjatë dhe domethënëse" me homologun e tij francez këtë pasdite, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Zelensky shkroi në Twitter se ai gjithashtu kishte folur me Macron për aplikimin e Ukrainës për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Gjatë bisedës telefonike, Macron tha se aplikacioni do të shqyrtohej nga anëtarët e BE-së në një samit në qershor dhe përsëriti një ide për krijimin e një "komuniteti politik" të ri jashtë BE-së për ta bërë më të lehtë integrimin e Ukrainës.

Duke kundërshtuar prej kohësh anëtarësimin e Ukrainës në BE, Rusia ra dakord shkurtimisht me këtë perspektivë gjatë një raundi bisedimesh paqeje.

Megjithatë, kjo mbështetje u anulua më vonë, me zyrtarët që fajësuan komentet e bëra nga kryediplomati i BE-së Josep Borrell se lufta midis dy kombeve "do të fitohet në fushën e betejës".

SHBA nis një program për mbledhjen e provave të krimeve të luftës në Ukrainë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar nisjen e një programi të ri që do t'u mundësojë atyre të kapin dhe analizojnë provat e krimeve të luftës dhe mizorive të tjera të kryera nga forcat ruse në Ukrainë.

Departamenti tha në një deklaratë se Observatori i Konfliktit do të analizonte dhe ruante informacionin e disponueshëm publikisht dhe komercialisht, duke përfshirë imazhet satelitore dhe informacionin e shpërndarë përmes mediave sociale.

Në një deklaratë thuhej: "Observatori i Konfliktit është një demonstrim i mëtejshëm i mbështetjes së palëkundur të Shteteve të Bashkuara për popullin e Ukrainës,

ndërsa ata mbrojnë me guxim vendin dhe lirinë e tyre në përgjigje të luftës së paramenduar, të pajustifikuar dhe të paprovokuar të Presidentit Putin".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat